5 tipů, jak nenosit domů zbytečné plasty

03.05.2018

Zdá se to banální, ale člověk si kolikrát ani neuvědomuje, že si domů z obchodu přinese spoustu zbytečných plastů. Mít zcela nulový odpad, být tzv. zero waste, je velmi náročné a chce to notnou dávku hledání různých alternativ. My si zde představíme alespoň pár základních činností, které každý může změnit a tím tak snížit počet zbytečného odpadu. 

1. Dopřáváte si kávu "to go" z vaší oblíbené kavárny? Papírové kelímky sice jsou snadno recyklovatelné, ale co taková plastová víčka? A kolik z vás jde a to plastové víčko skutečně hodí do odpadkového koše na plast? Pořiďte si vlastní termohrníček, do kterého vám personál udělá vaši oblíbenou kávu. Hrníčky se dělají v nepřeberném množství barev a vzorů, takže si skutečně najde každý ten svůj oblíbený.

2. Nakupování bude asi ten největší oříšek. Je kolikrát nemožné některé potraviny nakoupit bez obalu. Samozřejmě sypké produkty jako rýže, mouka, cukr, sůl atd. jsou již k dostání v tzv. bezobalových obchodem. Co ale můžeme změnit, pokud jdeme do normálního supermarketu? Některé ovoce a zeleninu je zbytečné dávat do igelitového sáčku. Banány například, jsou chráněny slupkou, tak na co další ochrana? Je zbytečné dávat do sáčků i jiné ovoce a zeleninu, jako jsou ředkvičky, jarní cibulka, mrkve, všechny tyto potraviny už většinou bývají svázané gumičkou a před jejich konzumaci je stejně vždy umyjete. Můžete si také vytvořit vlastní látkové pytlíky, stačí chvíli času, jehlu a nit a třeba staré tričko.

3.  Sklo se mnohem lépe recykluje než plast. Zkuste nahradit potraviny, které normálně kupujete v plastovém sáčku, potravinami ve skle. Olivový olej, olivy, jogurty, hořčici a jiné seženete i ve skleněném obalu.

4. Nenakupujte balené vody či limonády. Samozřejmě ne vždy se tomu vyhneme, ale balená voda se dá snadno nahradit vodou z kohoutku. Pokud nemáte dobrou vodu, můžete zkusit různé filtrační konvice, které vám vodu vyčistí. Máte-li rádi bublinkové vody, pořiďte si přístroj na sodovku.

Tip pro náročné: Některé zboží můžete koupit ve velkém balení v plastovém sáčku, ale také zvlášť nezabalené například toaletní papír. V kavárně či baru vždy odmítněte slámku. Existuje spousta dalších možností. Můžete si třeba nosit vlastní krabičky do uzenin a požádat obsluhu, jestli by byla ochotná vám nabrat pochutiny do ní namísto do plastového sáčku. To záleží už na každém. 

Pavlína Dvořáková