AAAdesign a udržitelná móda

01.11.2021

Slow fashion versus fast fashion jsou poměrně často zmiňované termíny. Jsem velmi ráda, že v našem okolí se pohybují zejména ti, kteří se zajímají právě o upcyclaci oblečení a o udržitelnou módu. Jedním z takových tvůrců je také paní Jitka, která zdobí svým uměním kousky nošené, nezajímavé a dává jim tak úplně nový vzhled.

Na začátek nám řekněte něco o sobě. Kdo jste, co děláte a tak.

  • Jmenuji se Jitka a tvořím pod značkou AAA design. Miluji přírodu, čerpám v ní sílu, inspiraci, zkušenosti, snažím se být s ní v souladu. Proto se zajímám o udržitelnou módu. Tvorba je mojí vášní od dětských let, provází mě celým životem a velmi ovlivnila i mé současné zaměstnání. Pracuji ve školství, kde je kreativita velmi cenná. AAAdesign je vlastně propojením všeho, co mě baví, v co věřím, co bych chtěla předat dál, co potěší a co nezatíží životní prostředí, bude inspirovat a motivovat!

Na vašem profilu na Fleru píšete, že převážně používáte "staré" oblečení, řekněte nám něco o tom.

  • Pamatuji doby, kdy v obchodech nebylo nic, v ulicích panovala šeď, maminka šila, babička pletla, táta věčně něco kutil a já to všechno hltala. Nyní je všeho dost, ale za cenu ničení životního prostředí, plýtvání a v neposlední řadě i nedůstojných pracovních podmínek zaměstnanců textilních továren v rozvojových zemích. Proto dávám novou šanci oblečení z druhé ruky. To znamená, že nakupuji v second handech, občas zavítám na swapy, ale většinu textilního materiálu získám od kamarádek, kolegyň v práci atp., které na oplátku upcyklovaný kousek z mé tvorby získají. Oblečení z druhé ruky je také mnohdy kvalitnější, neb stále vypadá pěkně, a navíc je šetrnější i pro pokožku, protože chemikálie, které byly použité při výrobě už budou s největší pravděpodobností z látky vyprané.

Kde hledáte inspiraci?

  • Všude! V přírodě, v barvách a ročním obdobím, v našem folklóru, ale i folklóru jiných zemí, v historii odívání a samozřejmě i v současných trendech, na dovolené u moře, v horách, v práci, v knize, filmu, časopise... Velikou inspirací jsou i mé tři děti, kterým jsem svoji lásku k výtvarnému umění a přírodě úspěšně předala.

Popište cestu jednoho z vašich výrobků, od nápadu k samotné realizaci.

  • Popíšu několik cest k samotné realizaci. Jednou z nich je ta, kdy k "oživení" textilu vede "pouze" malba, kresba. Další možností je pošívání oblečení vlastními textilními aplikacemi, korálky, krajkami atp. Složitější cestou je pak kompletní přešití, kdy z kalhot vznikne sukně nebo taška, ze sukně tunika, z trika či svetru šaty. Kombinuji všechny možné materiály, upřednostňuji však bavlnu, len, vlnu... Zkuste si představit: "V ruce máte svetřík krásné barvy, prima materiálu, ale nevýrazného, nenápadného střihu...pak k němu začnete přikládat jiné svetry, mikiny, trika, sukně, zbytky látek. Něco neladí, ani barvou, ani střihem, něco již více, ale najednou se to stane a vy přesně vidíte, sice ještě nehotový, přesto nádherný a dokonalý výrobek! Třešničkou na dortu je šperk, který k danému kousku zhotoví dcera. Pracuje s různými materiály, včetně zbytků látek použitých na právě vyrobený model a krása je na světě!"

Co vás ve tvorbě nejvíce motivuje?

  • Ráda se oblékám. Potrpím si na pohodlné, vkusné, přesto originální, ladící a žensky působící oblečení. Nenakupuji ve fast fashion řetězcích. Produkuji udržitelnou módu a tím přispívám k ochraně životního prostředí. Celý proces tvorby mě nesmírně baví. A to pro mě obzvláště důležité je, že se mé kousky líbí, prodávají a zákaznice se ke mně vrací!

Co dalšího děláte ve volném čase?

  • Ráda cestuji, toulám se přírodou a relaxuji v horách. Lyžuji, jezdím na kole, čtu a navrhuji zahrady. Neustále se vzdělávám a učím novým věcem. Odpočívám při pěkném filmu.

Kde vás můžeme najít?

  • Od roku 2012 organizuji jarmarky. Doufám, že až se situace uklidní a nákaza ustoupí, budeme se opět potkávat na těchto akcích na Praze 13, kde žiji, pracuji a tvořím. Kromě obchůdku na Fleru jsou v procesu vzniku i stránky na Instagramu

Zpracovala: Pavlína Dvořáková