Akvarelové máky

14.08.2019

S Pavlínou Kuchařovou jste se mohli setkat i u nás v časopisu Amos. Před několika lety přispěla návodem, ve kterém vysvětlovala malbu na hedvábí. Věnuje se také akvarelu, proto jsme ji požádali o pomoc, jestli by nám nevysvětlila základy této techniky. 

Tipy a triky pro začátečníky:

  • Akvarelová technika je obtížná v tom, že se nedá přemalovat, jako tomu je například u malby olejové. Vyzkoušejte si motiv nanečisto do skicáku a jakmile budete s výsledkem spokojení, začněte na ostro.
  • Akvarelových barev je celá řada a profesionální barvy nejsou levná záležitost. Doporučujeme začátečníkům si vybrat takovou paletku, která má přiměřený počet barev. Zkušenému malíři stačí paleta se základními barvami, zbylé odstíny si dokáže sám namíchat.
  • Může se malovat na papír suchý nebo na papír navlhčený. Je třeba myslet na to, že mokrý papír se může zkroutit, proto si připravíme pečlivě podklad. Buď můžeme využít již předem připravené papírové bloky (jako máme ve videu), nebo si papír přilepíme papírovou lepicí páskou k rovnému podkladu. Ačkoliv je akvarelový papír hodně savý, nebudeme to s vodou přehánět, abychom si podklad nepřemokřili.
  • Jakmile začneme malovat, začínáme od nejsvětlejších odstínů, tmavé bychom už nepřebarvili. Pokud se stane, že si ukápnete na papír větší množství barvy, čistým vysušeným štětce si můžete místo vysušit a opravit. Po ruce mějte vždy suchý hadřík, před každým tahem do hadříku trochu ťukněte štětcem, abyste odstranili přebytek barvy a vody. 

Pavlína Kuchařová se věnuje nejenom akvarelovým obrazům, ale také malováním na hedvábí nebo technice Art Protis. Její tvorbu můžete najít na Fleru nebo na webu gracie.cz.

Autor: Pavlína Kuchařová, video: Pavlína Dvořáková