Výroba přírodní kosmetiky se stala mojí vášní

13.04.2018

Dnes jsem měla možnost udělat rozhovor s „kuchařkou“ Annou. Že se vaření na blog o tvoření nehodí? Celé je to úplně jinak. Dozvíte se v rozhovoru, jak Anička k přípravě domácí kosmetiky přišla.

Aničko, začneme od začátku. Řekni nám něco o sobě a jak ses s k výrobě přírodní kosmetiky dostala?

Jmenuji se Anna Potůčková, jsem lektorka kurzů výroby domácí kosmetiky a autorka knihy Kosmetická kuchařka. Od malička mě baví tvoření všeho druhu a už pár let ze všeho nejvíc výroba kosmetiky. Přišlo to ke mně v podstatě samo. Od mala mám citlivou pokožku a od puberty se k tomu navíc přidalo hodně urputné akné. Snažila jsem se ho "vymýtit" všemi možnými a nemožnými způsoby, ale nic moc nepomáhalo. Nakonec byla moje pleť absolutně nesnášenlivá, bolavá, svědivá, mastila se a loupala současně. Koho potkalo akné, nebo extrémně citlivá pleť, tak asi ví, o čem mluvím. Postupem času jsem se dostala k přírodní kosmetice a konečně jsem cítila úlevu od podráždění kůže. Jednoho dne jsem v herbáři narazila na pár receptů na výrobu jednoduché přírodní kosmetiky doma. To mě zaujalo, protože jsem tou dobou měla s (kupovanou) přírodní kosmetikou dobré zkušenosti a navíc, jak jsem řekla, ráda tvořím. A tak začala moje cesta k výrobě domácí kosmetiky. 

Takže ses do výroby domácí kosmetiky jen tak pustila?

Ano, výroba kosmetiky se stala mojí vášní. Hledala jsem informace o surovinách, jejich různé kvalitě, o postupech výroby. Sestavovala jsem vlastní nové recepty (protože jsem často měla špatné zkušenosti s těmi dostupnými), zkoušela je, upravovala, aby byly co nejlepší, aby byly z ingrediencí dostupných v Česku a aby neobsahovaly nic zbytečného navíc. Pokaždé, když jsem se pustila do přípravy, mě zavalila obrovská vlna nadšení, která mě drží dodnes. Sestavila jsem mnoho receptů a postupně jsem přešla z kupování přírodní kosmetiky k její výrobě. Za dobu, co se výrobě kosmetiky věnuji, jsem už nakazila tímto svým nadšením spoustu návštěvníků svých kurzů. Těch ale stíhám jen omezený počet, takže jsem napsala knihu Kosmetická kuchařka, aby se moje recepty dostaly k více lidem. Na výrobě kosmetiky miluji to, že je pořád možnost posunovat se dál a objevovat nové. Díky tomu už mám taky pár let o zábavu postaráno.

Pověz nám něco o výhodách přírodní kosmetiky? Spoustu lidí určitě napadne, proč se s tím dělat doma, když drogerie jsou plné kosmetických přípravků.

Je jich hned několik:
  1. Ingredience si každý může přizpůsobit na 100 % potřebám svojí pleti, nemusí dělat kompromisy.
  2. Za cenu průměrných konvenčních výrobků si může vytvořit kosmetiku se surovinami nejvyšší kvality.
  3. Plnou kontrolu nad složením má člověk ve lastních rukou, takže se může spolehlivě vyhnout chemii i například surovinám, které nejsou získávané eticky.
  4. Doma vyrobená kosmetika je čerstvá.
  5. Vlastní výrobou se sníží množství odpadu - jeden kelímek se může naplnit opakovaně, neplýtvá se papírem na krabičky, letáky atd.
  6. A také... je to prostě zábava!

Takže těm z Vás, kteří nad výrobou vlastní kosmetiky uvažují bych chtěla vzkázat PUSŤTE SE DO TOHO!!!

Výhod to má určitě spoustu, sama mám rádá přírodní kosmetiku. Určitě se ale setkáváš s různými otázkami či připomínkami typu to já nezvládnu, na to nemám čas atd. nebo ne?

Ano, samozřejmě. Ty já ale hned vyvracím. Nejčastěji se setkávám s připomínkami typu: „Nejsem žádný tvořivý talent, nemám zkušenosti, bojím se, že to nezvládnu.“ 

Ale nikdo nemusí mít strach! Výroba kosmetiky nemusí být složitá, stačí si pro začátek vybrat nějaký jednodušší recept. S výrobou kosmetiky se nepojí riziko žádné velké katastrofy, ingredience bývají většinou jedlé a velmi často i vhodné pro alergiky a osoby s citlivou kůží. Pokud  si člověk sežene osvědčený recept a dodrží postup, je riziko, že se to nepovede minimální. Receptů existuje mnoho. Některé jsou skvělé, jiné méně. Já jsem pro začátečníky sepsala 5 vyzkoušených jednoduchých receptů do eBooku zdarma ke stažení a ve svojí knize Kosmetická kuchařka jsem rozdělila recepty podle obtížnosti, aby si každý našel to své.

Určitě se tě zájemci o výrobu přírodní kosmetiky hned ptají, jaké suroviny použít.

Ano, to je druhá častá otázka: „Jak seženu správné suroviny? Kde je seženu? V jaké kvalitě si je mám koupit? A nebude to moc drahé?“

Ohledně surovin mám pro všechny dobrou zprávu, protože začátečník si vystačí s voskem, bambuckým máslem, olejem a nějakým esenciálním olejíčkem. Všechny tyto suroviny jsou snadno k dostání na internetu nebo ve větší zdravé výživě/drogerii, vosk v potřebách pro včelaře, nebo přímo u včelaře. Pokud se k uvedeným čtyřem produktům přidají suroviny, které má kdokoliv běžně v kuchyni, jako například sodu, kyselinu citronovou, sůl a bylinky, je vystaráno. První investice tak nemusí být příliš vysoká (v řádu pár stovek) a stačí jen začít tvořit a tvořit.

Ale vždy dodávám jedno důležité moudro: „Mějte sami sebe rádi a chtějte pro sebe jen to nejlepší!“ - Tím myslím, že když budete shánět suroviny, kupujte si oleje a másla lisované za studena (mají mnohem víc vitamínů a dalších cenných látek pro pokožku) a neznehodnocujte svoje výrobky umělými přísadami (umělé vůně, barviva, konzervanty atd.) a nešetrným postupem (ohřívání na vysoké teploty atd.). Vyšší kvalita surovin s sebou sice nese i vyšší cenu, ale pro začátek si raději pořiďte méně surovin vysoké kvality a postupně rozšiřujte svoji výbavu. Vaše kůže to pozná a odvděčí se Vám.

A poslední důležitá otázka. Je potřeba mít nějaké speciální vybavení?

Vůbec ne, stačí běžné kuchyňské náčiní - struhadlo, nůž, miska, lžičky, váha, hrnec, případně šlehač. 

Děkuji, Aničko, za pěkný rozhovor.