Aromaterapie aneb léčba vůní

24.04.2018

Co to vlastně je Aromaterapie? Jaký má účinek na tělo? A kde všude se používá? 

Aromaterapie, slovo řeckého původu, kde aroma znamená vůně a terapie léčba. Využití éterických či esenciálních olejů sahá až do dob antiky, kdy starověcí Řekové, Římané, ale i Číňané či Egypťané objevují jejich blahodárné účinky. Tyto oleje pocházejí z léčivých stromů, bylin či květin, řada z nich má tak silné účinky, že se musí před použitím zředit, aby nedošlo k podráždění .

I v dnešní době si uvědomujeme jejich pozitiva. Zřejmě nejrozšířenější použití esenciálních olejů je přidáním do aromalampy, difuzéru nebo do svíček. Nejenom že olej krásně provoní celý byt, ale působí blahodárně i na smysly. Levandulový esenciální olej uklidňuje a pomáhá při nespavosti. Pokapete-li si polštář právě levandulí, měla by vám dopomoci usnout a mít klidný spánek. Možná ale nevíte, že právě levandule má i antiseptické účinky. Pokud vás trápí akné, stačí malou kapičku rozetřít na zanícené místo a nechat ji působit přes noc. Mimo jiné levandule údajně odpuzuje i komáry, tím pádem je ideální do venkovních svíček.

Esenciální oleje se dají využít při koupeli. Už v dobách starého Egypta královna Kleopatra dobře věděla o ozdravných a omlazujícíh účincích esenciálních olejů. Stačí přidat pár kapek mandlového oleje, mléko, med a relaxovat. Mandlový olej je vhodný pro citlivou pleť, je velmi šetrný, a proto je vhodný ho použít i do pleťových krémů. Olej bergamotový má stejně jako levandule silné atiseptické účinky, působí pozitivně i na psychiku. Napomáhá při nervovém vypětí nebo stresu, uklidňuje a relaxuje, takže je vhodný do mýdel či krémů, které se používají večer po náročném pracovním dni. Naopak ráno probudí celé tělo zelený čaj. Olej ze zeleného čaje má silné povzbuzující a antioxidační účinky, takže vás perfektně připravý na celý den. Olej z máty peprné uklidňuje bolavé svaly, je nejlepší ho aplikovat po sportovním výkonu. Spousta žen, která chodí v podpatcích, jistě ocení koupel nohou s pár kapkami právě peprmintového oleje, nebo si můžete vyrobit přímo peprmintové mýdlo pro unavené tělo. Máta peprná pomáhá i při bolestech hlavy nebo dýchacích obtížích, stačí rozetřít pár kapek pod nos nebo na spánky. 

Vyzkoušejte si náš recept na vonné kostky do aromalampy. 

Budete potřebovat:

1 hrnek sojového vosku

1 esenciální olej z třešně

1 esenciální olej z citronové trávy

1 esenciální olej Čerstvý vzduch

tvořítka na led

Pracovní postup:

Ve vodní lázni nebo ve speciálním tavicím hrnci si rozpusťte sojový vosk. Přidejte pár kapek z každého esenciálního oleje (záleží na intenzitě, které chcete docílit, doporučujeme dvě až tři kapky od každého). Celou směs zamíchejte a nechte chvíli vychladnout. Poté nalijte do tvořítek na led, po několika hodinách vám vosk znovu vytuhne. Vy už si můžete vyloupnout voňavou kostičku a vložit ji do aromalampy. Olej z třešně má ovocnou vůni, která rozproudí tělo i mysl, zatímco olej z citronové šťávy odpuzuje komáry, takže můžete používat kostky i na zahradě či balkónu.

Tip: Pokud nemáte aromalampu, stačí přidat pouze knot a vosk  s esenciálními oleji nalít například do hrníčku či do tlusté sklenice, která vám teplem nepraskne. Můžete také využít různé formy a barvy, vytvoříte si tak svíčku, která vám bude přesně sedět designově.