Španělská barevná kachlička

30.05.2018

Věděli jste, že hmotu Efkocrea nemusíte nutně využívat pouze na odlévání rukou či jiných částí těla? Skvěle poslouží k vytvoření jednoduché formy. Hmota Efkocrea se po vytuhnutí a odlití výrobku většinou znehodnotí při vyndávání odlitku, pokud ovšem máte jednoduchý tvar a opatrně manipulujete s formou, můžete ji opakovaně použít. Pokud byste si chtěli vytvořit silikonovou formu, která vám vydrží velmi dlouho, doporučujeme Silcoval.

Budete potřebovat: hmotu Efkocrea, Efkolin, misku, dřevěnou špachtli, temperové barvy v prášku, studenou glazuru

Efkocrea je hmota na výrobu forem. Po smíchání hmoty s vodou je forma ihned připravená k odlévání. Kromě odlitků rukou a nohou můžeme vytvářet odlitky obličeje, různých částí těla, figurky, nádobky, miniatury, ale i velké objekty. Oblíbené jsou odlitky dětským ruček nebo třeba psích tlapek. Hmota je zdravotně nezávadná a vhodná pro práci s dětmi. 

  1. Máte doma pěknou památku z dovolené ve Španělsku a rádi byste si vytvořili například mozaiku z těchto malovaných kachliček? Není problém!
  2. K výrobě formy budeme potřebovat hmotu Efkocrea a vodu. Modrý prášek Efkocrea smícháme v plastové nádobě s vodou v poměru 1 váhový díl prášku Efkocrea a 3 díly vody.
  3. Hmotu důkladně rozmícháme a poklepem vyženeme vzduchové bubliny. Poté ihned ponoříme kachličku reliéfem dolů.
  4. Asi za 10 minut hmota Efkocrea ztuhne a můžeme kachličku vytáhnout. Hmota je plastická, jde to snadno. Výhodou je, že můžeme vzniklou formu ihned použít k odlévání.
  5. Pro tvoření odlitků se nejlépe hodí odlévací hmota Efkolin. Po vyschnutí je tvrdá jako kámen a velmi odolná. Odlévací hmotu si namícháme podle návodu v poměru 3 díly Efkolin a 1 díl vody.
  6. Licí hmotu nalijeme do formy a lehce s ní zatřeseme, abychom vyhnali vzduchové bubliny na povrch. Odlévací hmota tuhne cca 20 minut.
  7. Po ztuhnutí odlitku ho vyjmeme z formy. Forma z hmoty Efkocrea je pružná, takže v tomto případě je formička vhodná k opakovanému použití.
  8. Odlitek můžeme ze spodní strany opracovat smirkovým papírem. Kachličky pomalujeme temperovými nebo modelářskými barvami.
  9. Studenou glazuru si dobře rozmícháme špachtlí v plastovém kelímku, postupujeme dle návodu na obalu. Nátěr ochrání povrch odlitku a kachličky budou mít pěkný lesklý vzhled, jako pravá glazura. 

Tip: Využijte již předem připravené sady na odlitek dětské ručičky, kde máte již hmotu Efkocrea a Efkolin součástí balení. Pro více kachliček doporučujeme větší sadu, či více hmoty Efkolin. Kachličky si můžete vytvořit ve všech možných barvách, můžete využít i Shabby chic barvy a krakelovací lak, který dodá vašim výrobkům starobylý styl.