Byla jsem sukně aneb potřeba něco tvořit

12.06.2019

Díky bohu za ty sociální sítě, kde se můžete setkávat se zajímavými projekty ještě zajímavějších lidí. Tak jsem narazila na Petru, která se skrývá na Instagramu pod jménem Byla jsem sukně. Protože se už nějaký čas i u nás v redakci zajímáme o tu recyklaci potažmo "upcyklaci", tak mě celý tento koncept velmi nadchnul. Nejenom že jsem si objednala krásný a originální kus, ale požádala i o rozhovor.

Můžete se našim čtenářům představit a říct něco málo o sobě?

  • Jmenuji se Petra a jsem hlavně máma dvou klučíků, 3 a 5 let. Před mateřskou dovolenou jsem pracovala v kanceláři jako personalistka. Právě asi tím, že jsem byla již několik let doma na mateřské, ve mně vyvstala potřeba začít něco tvořit, prostě dělat taky něco jiného než se "jen" starat o děti. Což je činnost krásná a záslužná, ale také není od věci občas udělat něco pro sebe.

Mohla byste nám přestavit i váš projekt?

  • Jedná se recyklaci, ještě lépe řečeno upcyklaci. To je situace, kdy se již vyřazený materiál zrecykluje ale tak, že se tomu dá nějaká nová, vyšší hodnota. U mě to tedy představuje to, že přešívám použité oblečení na tašky. Toto oblečení nakupuji v second handech, kde jsou tuny a tuny kousků, a většina těchto věcí má svůj osud už zpečetěn. Já si tam vybírám ještě co nejlepší a nejméně poškozené kusy a ty následně vyperu, usuším a pak koukám, co by se z toho dalo vypreparovat za kus látky a z té následně ušít tašku.

Jak jste vůbec s tímto nápadem přišla, co byl takový ten první popud?

  • Loni mě napadla myšlenka, že začnu šít. Tak jsem šla na základní kurz šití. Doma jsem následně zkoušela šít a přešívat právě ze sekáčových věcí, abych zbytečně nekupovala a nekazila látky, když to ještě neumím. Například pyžamo pro syna z flanelové košile. Jednou mě napadlo ušít tašku. Chytlo mě to a od té doby už šiju jen tašky.

Kde hledáte inspiraci, sledujete módní trendy, nebo pouze zkoušíte a kombinujete?

  • Vlastně kombinace všeho. Inspirace na mě skáče všude, ať už na Instagramu, nebo na Pinterestu, kde si jí cíleně vyhledávám. Módní trendy sleduji lehce, ale například jsem teď šila pár ledvinek, protože ty se zrovna do módy vrátily. A pak také zkouším a kombinuji, jsem dost omezená velikostí látky, kterou dostanu z daného kusu oblečení, takže tím mám hodně dané hranice.

Co mimo tvoření ještě ráda děláte?

  • Vzhledem k tomu, že mám obě děti doma, tak jsem ráda, že občas stihnu to tvoření. Na nic víc už moc čas nezbývá. Ale jinak bych si třeba někdy jen ráda lehla a přečetla knížku. Anebo i bez té knížky si to umím představit. :-)

Kde vás můžete najít? 

  • Budu ráda, když mě budete sledovat na Instagramovém účtu @byla.jsem.sukne

Autor: Pavlína Dvořáková