Keltský uzel

28.01.2019

S naším návodem si vyrobíte jednoduchý šperk. Můžete kombinovat vaše oblíbené barvy nebo vytvořit originální dárek pro vaši kamarádku, maminku, přítelkyni atd. 

Budete potřebovat: bavlněné šňůry dvou barev, nůžky, zapalovač, kleště, kaplíky 2 ks, ketlovací jehly 2ks, spojovací kroužky 4 ks, řetízek stříbrné barvy, řetízkové zapínání, tavnou pistoli

  1. Ustřihneme si asi 50 cm z bílé a modré bavlněné šňůry. Ze vzniklé dvojité šňůry vytvarujeme "preclík" podle obrázku.
  2. Z pravého horního konce si připravíme volné oko. Šňůru vedeme zpět do středu preclíku. Podvlékneme pod středovým křížením.
  3. Z konce vytvoříme v levé spodní části opět kličku a konec podvlečeme pod vnějším okrajem preclíku. Šňůru vedeme vrchem, křížem zleva doprava nahoru.
  4. Konec, který jsme směřovali v minulém kroku křížem zleva doprava, podvlečeme pod obvodovou šňůrou i pod vytvořenou kličkou z kroku 2.
  5. Nakonec stačí už jen konec, se kterým pracujeme, protáhnout skrze kličku z kroku 2 zespodu nahoru a uzel je hotový.
  6. Nyní uzel opatrně utahujeme souměrným popotahováním konců. Dbáme na to, aby šňůry zůstaly pěkně vedle sebe a nikde se nekřížily.
  7. Do širších kaplíků vsuneme ketlovací jehly s očky. Kleštičkami uvnitř kaplíku jehličky zajistíme očkem proti vyklouznutí.
  8. Konce ozdobného uzlu ustřihneme na délku 2 cm. Opatrně je nahřejeme nad zapalovačem, aby se šňůry netřepily.
  9. Konce šňůrek vlepíme do kaplíků. Do oček připevníme dvojité řetízky navlečené na spojovací kroužky. Připevníme zapínání.

Autor: redakce