Dary Pošumaví

02.07.2021

V nedávné době vydalo nakladatelství Pointa novou knihu autorky Lucie Oudové, která nese příznačný název Dary Pošumaví. Tato kniha seznámí čtenáře s příběhy jedné šumavské rodiny, která při svých toulkách krajinou zažívá mnohá dobrodružství, sbírá dary přírody a následně z nich tvoří. Kniha je plná nejen příběhů, ale i pracovních postupů, receptů a lesních her. Děj je vsazen do střední části Šumavy. Do míst, která nejsou příliš známá, ale která se vryjí hluboko do paměti lidí svým geniem loci. Dary Pošumaví jsou určené rodinám s dětmi, dětským skupinám, na své si však přijdou i tvořivě činné dospělé osoby. Odhoďte mobily, tablety, počítače a pojďte poodkrýt tajemství pošumavských míst. S Kájou a Bertíkem se rozhodně nudit nebudete. Zvídavost dětí ze staré hájenky totiž nezná mezí. Dozvíte se, jak je to se šumavskými vlky, co se odehrálo za čarovné svatojánské noci nebo kdo se stal houbovým králem.

Můžete se našim čtenářům představit a říct něco málo o sobě?

  • Jmenuji se Lucie Oudová, je mi 36 let a pracuji jako sociální pracovník. Své dětství jsem prožila na Šumavě, poblíž Velhartic. Jsem maminkou dvou dětí, se kterými ráda trávím čas v přírodě. I když je dnešní doba hodně uspěchaná, snažím se veškerý svůj volný čas věnovat dětem a vyrážet s nimi vstříc novým dobrodružstvím na Šumavu. V přírodě jsem vždy viděla velký dar a ten se nyní snažím předat i ostatním rodinám s dětmi.

Mohla byste nám představit i váš projekt? Proč vás napadlo zrovna vytvořit tuto knihu?

  • Šumava je mojí srdeční záležitostí. Je to nádherná krajina plná přírodních skvostů, tradic a nepřeberných možností. První myšlenka napsat tuto knihu přišla s příchodem syna na svět. Trávila jsem s dětmi hodně času na procházkách. V každém ročním období jsme si přinesli z venku nějakou přírodninu. Z těch jsme s dcerou následně tvořili nejrůznější výrobky. Začala jsem si k jednotlivým výtvorům zaznamenávat pracovní postupy. A tak vznikla první část knihy Dary Pošumaví. Pak jsem postupně přidala ještě další kapitoly jako lesní hry, recepty z maminčiny kuchyně, toulky po méně známých místech v Pošumaví a v konečné fázi i příběhy rodiny Kvapilů ze staré hájenky, které vždy navazují na jednotlivé kapitoly.
  • Chtěla jsem zdůraznit, že v přírodě se s dětmi rozhodně nemusíte nudit. Je tomu právě naopak. Nabízí nám totiž tolik darů, že se stačí jen zastavit, porozhlédnout se a vyjít vstříc těmto nabízeným možnostem. Tak neváhejte, začtěte se do příběhů rodiny Kvapilů ze staré hájenky a vyrazte na Šumavu! Věřte, že nebudete litovat.

Jak jste říkala, jste rodačka ze Šumavy, jistě proto jste si tuto oblast vybrala, máte nějaké oblíbené místo, které byste našim čtenářům doporučila?

  • Ano, jak jsem již psala, jsem šumavská rodačka. Ráda bych tuto opomíjenou oblast Pošumaví více přiblížila rodinám s dětmi, jelikož se domnívám, že si tuto pozornost zaslouží. Rodinám, které mají rádi turistiku nebo cykloturistiku, vřele doporučuji Farmářskou stezku. Ta vede malebnou krajinou přírodního parku Kochánov a je dlouhá 20 km. Skvělým průvodcem na této stezce Vám může být právě kniha Dary Pošumaví, protože mnohá zajímavá místa z této knihy, jsou opodál trasy. Dozvíte se, kde rodina Káji a Bertíka bydlela, kam chodila pro léčebnou vodu, kde se nachází vlčí jámy nebo kde hledat největší šumavský poklad.

Bylo obtížné vydání knížky zrealizovat? Nebo to šlo vše hladce?

  • Vydání knihy byl poměrně náročný proces jak z důvodu finančního, tak především časového. Když ale píšete s láskou a navíc jste přesvědčeni o tom, že Vaše kniha bude inspirací pro druhé, tak je to silný hnací motor.

Jak dlouho takováto kniha vznikala?

  • Knihu jsem psala přesně rok. Provází čtenáře celým kalendářním rokem od jara do zimy. Obsahuje tvoření z přírodnin ze všech ročních období. A nejen to. Mluví i o tradicích a zvycích vážících se k jednotlivým svátkům.

Jaké jsou vaše další záliby?

  • Mezi mé další záliby patří turistika, houbaření, četba, běžecké lyžování, volejbal a s radostí si zahraji i mariáš.

Můžete nám nastínit, co jsme pro naše čtenáře připravili za letní soutěž a kdyby měl někdo zájem vaši knihu zakoupit, kde ji může najít?

  • Společně s redakcí časopisu Tvořivý Amos jsme pro čtenáře připravili podzimní soutěž "Nejhezčí procházkový výrobek z přírodnin". Až se vydáte na procházku, zkuste se porozhlédnout po nějakém "daru" přírody a vytvořit hezký výrobek z přírodnin. Doplňte ho krátkou básničkou a pošlete fotografii na dvorakova@efkoart.cz. Dva autory nejhezčích výtvorů odměníme knihou Dary Pošumaví a předplatným časopisu Amos.

  • Pokud zrovna nebudete mezi šťastlivci a přesto máte zájem pořídit si tuto knihu, je možné ji zakoupit u všech velkých knihkupců nebo přímo na webových stránkách www.albatrosmedia.cz.