Dekorovací koule přímo z ohně

04.11.2021

Dnešní nápad je pro všechny, kteří se nebojí experimentovat. Tak vyrazte na dřevo, ať je čím pálit. 

Budete potřebovat:

Pracovní postup:

  1. Vymodelujeme hliněné kuličky o průměru cca 3 cm. Snažíme se o stejnou velikost, ať nám stejně rychle vyschnou.
  2. Pomocí různých nástrojů kuličky po celém povrchu vyzdobíme. Použijeme drobné dřevěné razítko.
  3. Nebo třeba bambusový klacík na vytvoření koleček. Pokud se nám tvar koule zdeformuje, koulením po podložce ho zase srovnáme.
  4. Rovné otisky uděláme snadno pomocí rozmontovaného dřevěného kolíčku na prádlo.
  5. Kuličky necháme dokonale vyschnout, což je u plné koule důležité, aby se nám při výpalu nerozletěla.
  6. Kuličky jsme vložili na dno železného barelu spolu s dalšími modelovanými drobnostmi. Výrobky jsme proložili novinami a zakryli pletivem.
  7. Na pletivo, které chrání výrobky jsme navrstvili třísky a další noviny. Ve spodní části barelu máme vyříznutý otvor pro lepší sání vzduchu.
  8. V barelu jsme celý den pálili větve, listí a spousty odpadového dřeva. Když vše dohořívalo, vytáhli jsme pletivo a na výrobky nasypali pytel pilin.
  9. Uzavřeli jsme barel víkem a zakryli spodní otvor. Nechali jsme piliny prohořet a po zchladnutí (druhý den) běželi z popela vyhrabat své poklady.

Tip! Na výrobky zakouřené pilinami naneseme nahřátým hadříkem rozpuštěný včelí vosk. Vzorovanými kuličkami můžeme dekorovat plát hlíny nebo těsto na pečení sušenek. Tento nápad najdete v našem časopisu Golem 04/2019 na straně 8 a 9. Předplatné časopisu Golem můžete zakoupit přímo na našich stránkách.

Autor/foto: Michala Šmikmátorová

Tento nápad sponzoruje: