Dotek fantazie a jejich krasohledy

02.09.2021

Kaleidoscop neboli krasohled, kukátko, které obsahuje několik přesně umístěných zrcadel, jenž odráží barevné střípky, a tím vytváří kouzelné obrazce. V dnešním rozhovoru vám představíme krasohledy, které vznikají u nás v České republice pod dohledem milých lidí z Doteku Fantazie. Tak se pohodlně usaďte a nakoukněte do jejich výroby.

Povězte nám něco o krasohledech? Proč vznikaly? Něco stručně o jejich historii.

  • Krasohled je optické zařízení, které v roce 1815 vynalezl skotský vynálezce sir David Brewster. Při pokusech s polarizací světla objevil, že pomocí vícenásobného odrazu v zrcadlech lze vytvářet překrásné symetrické obrazce. Zařízení dostalo název "kaleidoscop". Ten je odvozený z řeckých slov kalos (krásný), eidos (forma) a scopos (pozorovatel) - tedy "pozorovatel krásných forem". Hned první verze krasohledů zaujaly členy Královské společnosti v Edinburghu. Pak následovaly další zlepšené verze a v červenci 1817 obdržel sir Brewster patent pro nový optický přístroj, nazvaný "Kaleidoskop pro předvádění a vytváření krásných forem a vzorů s rozsáhlým využitím ve všech krásných uměních". Krasohledy brzy získaly mezi lidmi oblibu a odhaduje se, že za pouhé tři měsíce se v Londýně a v Paříži prodalo okolo dvě stě tisíc krasohledů.

A jaký příběh stojí za vašimi krasohledy?

  • Pohled do krasohledu pro nás představuje krásný a úžasný svět barev a fantazie. Byli bychom rádi, kdyby každý námi vyrobený krasohled přinesl trochu zklidnění a radosti. Vídáme, jak se lidé při pohledu do krasohledu zasní a usmějí. Pokud jim pohled do našeho krasohledu pomůže pozvednout zrak od každodenního shonu, na chviličku se zastavit a pousmát, potom krasohled splnil svůj účel.

Z čeho se krasohled skládá a na jakém principu funguje?

  • Základem každého krasohledu jsou zrcadla. Většinou se používají dvě nebo tři zrcadla. Ve všech našich krasohledech používáme tři zrcadla pod úhlem 60°. V případě klasického krasohledu se přes zrcadla díváme na barevné střípky a vidíme krásnou mandalu z barevných střípků. U teleidoskopu - optického krasohledu se přes zrcadla díváme skrze skleněnou kouli a vidíme obrazce tvořené tím, na co se díváme.

Popište cestu jednoho z vašich krasohledů? Od výroby k zákazníkovi.

  • Výroba začíná už nákupem materiálu. Dýhy a vitrážová skla si jezdíme vybírat k dodavatelům, každý svazek dýhy či tabule skla má jinou kresbu a barevný odstín. Už při výběru přemýšlíme, jak materiál použijeme a jak bude vypadat. Z přivezeného materiálu nejdříve vyrobíme tubusy krasohledů, které na závěr osadíme "vnitřnostmi", tedy kukátky, zrcátky, čočkami, atd... U každého střípkového krasohledu ladíme barvu a velikost střípků tak, aby obraz v něm byl veselý a pestrý.
  • Při osazování optiky je nutné dbát na čistotu, aby na zrcátkách a čočkách nebyl prach či otisky prstů. O této fázi výroby vedeme často hovory s naším kocourem, který má na čistotu a bezprašnost prostředí úplně jiný názor. Pak už jen následuje uložení do skladu, kde krasohledy čekají na expedici.

Co vás vedlo k prodeji/výrobě krasohledů?

  • Na krasohled jsme měli matné vzpomínky z dětství, ale když se nám před lety dostaly krasohledy do ruky, uchvátily nás tak, že jsme zkusili nějaké sami vyrobit. O krasohledy byl hned od začátku zájem a tak jsme zahájili výrobu a začali rozšiřovat sortiment.

Jaké druhy existují? A co mohou zájemci najít u vás?

  • Všechny krasohledy vycházejí ze dvou základních variant, které se liší tím, co přes zrcátka sledujete. U střípkových krasohledů jsou to střípky, barevná sklíčka nebo jiné průsvitné předměty, nebo v případě krasohledů optických tzv. teleidoskopů je to čočka či skleněná koule, přes kterou se díváte na okolí. Nejrůznější obměny se pak vyrábějí s cílem vytvořit co nejkrásnější a nejzajímavější obrazce. Krasohledy se také liší velikostí a provedením. Vyrábějí se od malých kapesních až po obří venkovní instalace a vyvedeny jsou ve dřevu, kovu, skle, keramice a dalších materiálech.
  • V naší dílně vyrábíme klasické střípkové krasohledy a teleidoskopy, vhodné zejména pro děti. Pro náročnější zájemce vyrábíme krasohledy dýhované a skleněné krasohledy z vitrážového skla. V nabídce máme také ojedinělé skleněné Extra krasohledy s optickou mřížkou. Jedná se o krasohledy optické, doplněné o světelnou mřížku, která při osvětlení obohatí obrazce v krasohledu o barevnou světelnou síť. Zákazníci pohled do něho popisují jako "pohled do nového vesmíru" nebo výkřiky "wauuu" či "ach", ...

Kde vás a vaše krasohledy najdeme?

  • Všechny námi vyráběné krasohledy najdete na stránkách www.dotekfantazie.cz. Najdete zde také další informace o krasohledech, galerii s obrázky z krasohledů a virtuální krasohled, kde si můžete vyzkoušet jak funguje optický krasohled. 

Zpracovala: Pavlína Dvořáková