Drátování podle Katky

02.07.2022

Máme tu pro vás další krásný rozhovor s Katkou, která propadla drátování. Na jejích výrobcích jde vidět, že drátování je její vášeň. Děkujeme za milý rozhovor a že jste nás nechala nakouknout do vašeho kreativního království.

Na začátek nám řekněte něco o sobě. Kdo jste, co děláte a tak.

  • Dobrý den. Jmenuji se Katka, mám dva báječné kluky a skvělého manžela, který mě podporuje téměř ve všem, co si zrovna potřebuju "vyzkoušet". Svoji rodinu stavím na první místo, protože je pro mě vším, jsem za ni vděčná a snažím se tedy o její celkovou maximální pohodu. Další, co mě baví a do čeho vkládám spoustu energie, je mé povolání. Pracuji jako knihovnice, kde hodně ze svého času věnuji dětem, které mám ráda a pro které se snažím vymýšlet různé čtenářské aktivity hlavně proto, aby vedle všudy přítomné techniky nezapomínaly na kouzlo psaných příběhů a sáhly rády i po knize.

Jak jste se dostala k drátování?

  • Poctivé ruční práce mi byly blízké vždycky. Jako malou mě učila babička plést, později jsem přešla k háčkování, šití, drhání, plstění, vyzkoušela jsem si i keramiku, až jsem přišla nakonec na chuť právě drátkům, které mě už nepustily. Prošla jsem si ze zvědavosti několika kurzy a zjistila, že s drátkem se dá vykouzlit nejen mnoho zajímavých a pěkných dekorací, ale i věcí praktických a to mě hodně baví. Oplétat se dá většina věcí od keramiky po svíčky, ale já miluji hlavně přírodniny a sbírám kamínky různých tvarů i velikostí, tedy se z některých postupně stávají těžítka a nebo zdobítka okenních parapetů. Drátky kombinuji také se dřevem a i tady je práce hodně zajímavá a nápaditá. Úspěch mají i mušličky nebo korálky a tedy zapracovávám do drátků i tyto.

Kde hledáte inspiraci?

  • Kde hledám inspiraci? Ta čeká téměř na každém rohu. Coby knihovnice samozřejmě listuji nejrůznějšími časopisy, odbornými knihami i encyklopediemi, kde bývá o drátování byť i sebemenší zmínka, navštěvuji tématické výstavy, jarmarky i trhy, no a samozřejmě příležitostně zavítám i na internet, odkud se dá také čerpat hodně nápadů. Většina mých výrobků je ale čistě moje práce a z toho mám velkou radost.

Popište cestu jednoho z vašich výrobků, od nápadu k samotné realizaci.

  • Jako úplně první jsem si vyzkoušela odrátování kraslice. Bylo to takové to buď a nebo. Vyťukala jsem tenkým nožíkem a poté vyfoukla zkušebně jednu kraslici, koupila různě silné barevné drátky a pustila se do oplétání. Dodnes si pamatuji na ten pocit, když jsem utáhla poslední očko, odstřihla drátek a zakončila. Kraslice nejen, že nepraskla, ale dokonce byla i vzhledově zajímavá. Tohle mě posunulo o velký kus dopředu a dodalo odvahu drátovat dál. Postupně jsem se při drátování víc uvolňovala a měnila různé tvary a motivy. Přikoupila jsem (mimo jiné) i hobby vrtačku na "dokonalejší vrtání" drobných dírek aby nerušily celkový vzhled kraslic a také aby byly i esteticky příjemné. Dle přání na kraslice drátuji, kromě klasických srdíček a koleček, i stromečky nebo kočičky a kombinuji je i se skleněnými korálky. Protože se jedná o ruční práci, každý kousek je tedy jedinečný originál a těší mě, že je každoročně velký zájem.

Co vás ve tvorbě nejvíce motivuje?

  • Největší motivací je fakt, že se mé drátky líbí. Pokud mě přátelé nebo kdokoli, kdo zahlédne moji tvorbu, osloví s konkrétním přáním něco "udrátovat", beru to jako výzvu a pouštím se do toho. Jinak si ve volných chvilkách hraju s drátky po večerech a dělám si, na co mám zrovna náladu. Samozřejmě se požadavky i jednotlivé výrobky mění i podle toho, jestli se blíží jaro a chystáme se na Velikonoce, v létě pak drátky kombinuji s kamínky, klacíky, kousky dřívek nebo mušličkami, na podzim jsou to hodně drátky s korálky, no a zima je s ohledem na blížící se Vánoce převážně o andělech, srdíčkových nebo hvězdičkových závěsnících, vyplétaných nebo jednoduchých svícnech a nebo prostorovém tvoření.

Co dalšího děláte ve volném čase?

  • Pokud nedrátuji, ale někam třeba s rodinou cestujeme, beru s sebou do auta háček a klubíčko. Musím mít neustále nějakou činnost, abych zaměstnala ruce. Jinak doma ráda vařím a peču, miluji květiny, tedy mi přes letní sezonu dělají radost osázené truhlíky a rozkvetlá zahrada, celoročně pak kytičky všude po bytě. Jsem milovnicí levandule, tedy mám na zahradě i několik keřů této voňavé nádhery, kterou po sklizení a usušení vkládám do šitých "vonítek" nebo relaxačních polštářků a obdarovávám přátele a známé. Čas před spaním si najdu samozřejmě i na zajímavou knížku. Dávám přednost napětí a dobrodružství s přídavkem tajemna.

Kde vás můžeme najít?

  • Veškeré mé tvoření a snažení najdete na Facebooku pod profilem Drátování podle Katky a částečně jsem i na Fleru jako Kathy77. V královském městě Slaný u Velvarské brány je možné nahlédnout také do okénka ručních prací, kde mám vystavenou ukázku své tvorby ve vzájemné souhře s keramikou od své skvělé přítelkyně a báječné kamarádky Jiřky Vnoučkové z Jen tak dílniček.

Zpracovala: Pavlína Oliveira