Uzlíky, kam se podíváš

20.04.2018

Mám radost, že zde můžeme představit techniku, kterou se zabývaly už naše prababičky. Jistě si pamatujete na drhané dečky, obrázky či jiné dekorace, jež zdobily chalupu vašich prarodičů. Podívejme se této technice na zub společně s Michaelou Klokočníkovou, která nás oslovila na Instagramu, za což jsme velmi vděční.

Proč jsou mojí vášní uzlíky?

Už od malička jsem ráda vyráběla cokoliv z čehokoliv. Domečky z hlíny, zvířátka z papíru, náhrdelníky z kaštanů, popcornu i korálků. Zdobila jsem, lepila, stříhala, našívala i vyšívala, háčkovala, pletla, stavěla. I přestože je moje práce mojí láskou, jsou mými pracovními nástroji notebook a telefon. A proto jsem i v dospělosti často utíkala k tvořivým kreativním koníčkům a relaxovala ruční výrobou. Před zhruba rokem jsem viděla obrázek drhané závěsné dekorace na zeď. Uchvátila mě natolik, že jsem se chtěla naučit uzlíkovat. A krok po kroku jsem se učila podle návodů uzlíky od těch jednodušších až po ty náročnější. Stále zkouším další a další techniky i materiály.

Co to vůbec je macramé/drhání?

Drhání je jednou z nejstarších textilních technik, která se dříve používala z praktických důvodů, aby se látka netřepila. Pochází z arabských zemí a známe ji nyní spíše pod názvem macramé. Tato technika se do Evropy dostala v průběhu 13. století. Velký rozkvět v našich zemích zaznamenala i v minulém století. Jde o vázání uzlů do ozdobných kompozic. Macramé bylo i oblíbenou činností námořníků. Díky nim se údajně macramé rozšířilo do celého světa, přičemž v každé z kultur získalo osobitý styl a krásu. Podstatou macramé je vázání uzlů, různé variace a techniky uzlů, ale i dekorativní prvky jakými jsou navlékání korálků, válečků a přidávání třásní.

Techniku drhání můžeme využívat při výrobě bytových doplňků, jakými jsou ozdobné tapisérie, závěsné sítě na květináče, zdobení nádob na svíčky, závěsy do dveří, svatební brány, ale i šperky, náramky, náušnice, kabelky, opasky a mnoho dalších výrobků. 

Pozn. Všechny výrobky, jež zde vidíte na fotografiích, jsou z dílny Michaely Klokočníkové, kterou můžete kontaktovat také na Facebooku nebo Instagramu. S Míšou jsme připravily pro naše čtenáře seriál o drhání, ve kterém vám představí základní techniku drhní a projde s vámi uzlík po uzlíku. Máte se na co těšit.

Pavlína Dvořáková