Dveře pro vílu

21.07.2020

Na tvoření tohoto projektu jsme se moc těšili a asi jsme to celé zakleli, protože při odstranění modelu ze základny jsme nebyli dostatečně opatrní a dvířka jsme si zlomili. Namísto plýtvání energie na vytištění dalšího modelu, jsme použili model zlomený. Ve videu zjistíte, jak se nám dařilo.

Budete potřebovat:

Něco málo k výrobě:

Model dveří jsme si stáhli z internetu, tiskli na základní nastavení pro uvedený resin. Podpory nebyly potřeba. 

Na samotné vytvoření formy jsme použili Efkolate, což je tekutá latexová emulze. Ta se nemusí mísit s tvrdidlem, pouze stačí špachtlí nebo štětcem nanést vrstvu na model a nechat zaschnout. Je třeba nanést několik vrstev, abyste získali celistvou formu. Efkolate schne na vzduchu po několika hodinách, závisí na tloušťce vrstvy. Po zaschnutí změní barvu, ztmavne.

K odlévání jsme použili Woodstone, akrylátovo-pryskyřičné dřevo. Woodstone tvrdne do hodiny (zase závisí na velikosti modelu), doporučujeme vyjmout z formy, až je na omak tvrdý, ale ne zcela suchý. V tomto mezidobí je možné model také opracovat smirkových papírem, nožíkem či jinými nástroji vhodné na dřevo. Jakmile Woodstone vytvrdne, je skutečně velmi tvrdý a další práce by se prováděla jen velmi těžko. Proto je také vhodný i do exteriérů. Mísí se v poměru 2,5 - 3 : 1 (minerální prášek : tekutá disperze). 

Místo materiálu Woodstone lze použít také Efkostone, který se mísí s vodou a je také vhodný do exteriéru. 

Autor/video: Pavlína Dvořáková

Tento nápad sponzoruje: