Fascinovaly mě poklady ve šperkovnici mojí babičky

19.06.2018

Dnes si představíme výtvranici Ivetu Hlobilovou, která vytváří neskutečně zajímavé a originální cínové šperky. 

Paní Hlobilová, řekněte nám něco o sobě.

Vystudovala jsem Střední umělecko-průmyslovou školu pro výtvarné zpracování kovů a kamenů v Turnově obor Plošné a plastické rytí kovů. Od dětských let jsem měla ráda vše, co se dalo pověsit na krk, uši nebo navléknout na prsty či zápěstí. Fascinovaly mě poklady nalezené ve šperkovnicích mojí babičky nebo mamky a také šaty nalezené v jejich skříních. Když se mi narodila druhá dcera, byla jsem na kurzu malovaného hedvábí a to mě naprosto pohltilo, na mateřské dovolené jsem ve volných chvílích malovala šály, šátky, obrázky i šaty. O pár let později jsme s kamarádkou začaly šít a ručně malovat nejrůznější oděvy a doplňky.

Kdy jste se tedy dostala k výrobě šperků?

Sen o výrobě šperků jsem si splnila až po přestěhování se na jih Moravy - do Znojma. Měla jsem možnost si vyzkoušet klasickou Tiffany techniku a od té už byl jen krůček k vlastní šperkařské tvorbě. Koupila jsem si pájku, vše potřebné a začala experimentovat s kameny, cínem, drátky, sklem, mým milovaným hedvábím i koženými řemínky. Prvními nositelkami mých šperků byly většinou kamarádky. Měla jsem velkou radost, že se moje výtvory líbí nejen jim, proto jsem zkusila prodej na jednom z rukodělných internetových obchodů a byla jsem mile překvapena zájmem zákaznic. Po mateřské dovolené se synem jsem si otevřela ve Znojmě svůj šperkařský ateliér s malou prodejní galerií cínovaných šperků. Nachází se v historickém centru města nedaleko znojemského hradu na ulici Přemyslovců 7. Zákazníci si tam mohou šperky nejen koupit, ale vidět i na vlastní oči jak vznikají.

A kde berete inspiraci?

Ráda vyrábím šperky a doplňky s netradičními materiály, které najdu na výletech po republice, mořském pobřeží, ve sběrných surovinách apod. Mám to štěstí, že se koníček stal mým zaměstnáním a jsem za to velice vděčná.

Jaké jsou vaše další aktivity kromě výroby šperků?

Kromě vlastní tvorby pořádám pravidelně ve svém ateliéru, v Praze a brněnské výtvarné a keramické dílně Matilda intenzivní výukové kurzy Cínovaný šperk od A do Z, na kterých ráda zasvěcuji  širokou veřejnost do tajů výroby šperků technikou měkkého pájení. Od října zde na přání absolventek kurzu připravuji také pravidelné cínařské podvečerní šperkařské dílny. Kurzy navštěvují ženy všech věkových kategorií a dokonce i muži. Kromě jednodenních kurzů pořádám také víkendové šperkařské pobyty. Na nich společně relaxujeme, poznáváme krásy Znojemska, ochutnáváme místní vína a samozřejmě tvoříme šperky. Další šperkařský pobyt připravuji na podzim tohoto roku. Ve spolupráci se spolkem pro využití volného času Paprsek Olomouc jezdíme také tvořit a relaxovat do Chorvatska. Aktuálně jsou ještě volná místa na šperkařské dovolené v malebném chorvatském letovisku Pakoštane 40km jižně od Zadaru, nedaleko města Biograd n. M. Dcera Veronika, která vystudovala na stejné střední škole jako já obor zlatnictví a stříbrnictví, studuje nyní design šperků na Západočeské univerzitě v Plzni a již druhým rokem je spolu se mnou lektorkou na znojemských prázdninových výtvarně řemeslných dílnách pro děti. Letos se s dětmi vydáme po stopách známých umělců a jejich tvorby. Každý den se hravou formou seznámíme s jedním významným uměleckým dílem a budeme samozřejmě také sami tvořit. Čekají nás nejrůznější výtvarné a řemeslné techniky, procházky po Znojmě a okolí, návštěva ateliéru jednoho z místních výtvarníků i některé z aktuálnich výstav. Malí i větší výtvarníci od 6 do 15 let budou mít bohatý program od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin. Své výrobky si odnesou každý den s sebou domů. V minulém roce si děti mimo jiné namalovaly originální tenisky, hedvábný šátek, hrníček, vyráběly dekorace z květináčů, spinnery, šperky z plastových lahví a korálků a nechybělo oblíbené večerní letní kino, na které byli zváni i rodiče. 

To zní zajímavě, kde se dozvíme více o vás a vaší tvorbě?

Více se o mé tvorbě a dalších aktivitách dozvíte na mém webu www.artfashion.cz. Najít mě můžete ale i na Facebooku.