FIMO brož

18.01.2019

Fimo je velmi oblíbená hmota, dají se z ní vykouzlit krásné šperky a velmi jednoduše se s ní pracuje. 

Budete potřebovat: Fimo bílé barvy, váleček, zalamovací nožík, papírové šablonky, černou barvu na sklo (bez výpalu), štětec, plech nebo zapékací mísu, tavnou pistoli, brožový špendlík, průhledný lak na fimo, nůžky, fix

Postup:

  1. Nejprve si uděláme pár návrhů na papír. Já jsem zvolila motivy inspirované lidovým folklórem. K výrobě budeme potřebovat polymerovou hmotu fimo.
  2. Hmotu fimo si vyválíme na placku tenkou 2 až 3 mm. Podle šablonek vykrájíme tvary. Pozor na čisté ruce, bílé fimo se snadno ušpiní.
  3. Tvary přeneseme na plech s pečicím papírem nebo do keramické mísy. Pálíme při teplotě 110 °C, 30 minut. Hmota zcela ztvrdne až po zchladnutí.
  4. Po úplném zchladnutí pomalujeme bože černou barvou na sklo, kterou není třeba vypalovat. Po zaschnutí barvy celou brož nalakujeme.
  5. Lak necháme 12 hodin zaschnout. Ze zadní strany brože přilepíme tavnou lepicí pistolí brožový špendlík.
  6. Brož s jednoduchou černou kresbou se skvěle vyjímá na oděvech z přírodních materiálů, třeba na pleteném svetru nebo lněné halence.

Tip: Polymerová hmota fimo ztvrdne vypálením v troubě na 110 °C po dobu 30 minut. Výrobky lze po výpalu zabrousit. Povrch můžete lakovat lakem na fimo nebo průhledným lakem na nehty.

Autor: Jana Poláčková, foto: redakce