Forma na koláč

11.12.2018

Vše chutné mnohem lépe, když je to z ručně dělané formy. Podívejte se na náš nový návod a dozvíte se také nějaké rady, jak pracovat s glazurami BSZ.

Budeme potřebovat: keramickou hlínu, šlikr, glazuru fialovomodrou s kovovými efekty BSZ 2230 a bílou glazuru PW 185, houbičku, modelovací nástroje, nůž, štětec

  1. Vyválíme plát hlíny asi 0,5 cm silný. Nakreslíme kruh s průměrem budoucí formy. Kolem naznačeného kruhu nakreslíme zvlněný okraj.
  2. Celý tvar vyřízneme nožíkem. Kolem vyříznutého tvaru naměříme asi 4 cm a vyřízneme kolem středového tvaru kulatý okraj.
  3. Tvar uprostřed tvoří dno formy a odříznutý lem její stěnu. Okraje našrafujeme a naneseme šlikr.
  4. Kolem dna přilepíme okraj z pruhu hlíny. Do spojů zapracujeme tenký váleček hlíny a uhladíme do ztracena.
  5. Po mírném proschnutí začistíme houbičkou a necháme schnout.
  6. Po vyschnutí a přežahu polijeme bílou glazurou a přes ni nalijeme fialovomodrou glazuru s kovovými efekty. Vypálíme na 1080 °C.


Jak pracovat s BSZ glazurami

Keramické glazury značky BSZ z Keramického centra jsou vysoce efektní a oblíbené glazury. Při jejich nanášení je nutné počítat s větší vrstvou, ale v takové míře, aby glazura po zaschnutí nepopraskala, to by značilo vrstvu příliš velkou. Ta by se pak při ostrém výpalu stáhla z výrobku. Nejlepší je vždy glazuru předem vyzkoušet na malém kousku střepu a teprve poté glazovat velké plochy. Glazury BSZ můžeme také překrývat přes sebe. Tím dosáhneme dalších zajímavých efektů. Stále ale musíme mít na paměti - s vrstvením to nepřehánět!

Tento nápad sponzoruje: