Formování Moai sošek

19.08.2020

Letos o prázdninách to cestování bylo poněkud složitější. Někteří se rozhodli prozkoumat tento rok spíše krásy naší země, jiní se přece jenom vydali do zahraničí. Při hledání nového projektu k formování z 3D modelů jsme si právě i z tohoto důvodu vybrali sošky z exotického Velikonočního ostrova. 

Budete potřebovat:

na odlitek:

Pracovní postup: 

  1. Tvoření silikonových forem jste u nás na blogu mohli vidět už spoustu. Tento projekt bychom řadili spíše mezi ty jednodušší. Vybrali jsme si 3D model, který nemá příliš mnoho detailů. Nebylo tedy potřeba v 3D tiskárně Uniz Slash nastavovat podpory. Stačilo si upravit velikost a nastavit správný resin a pustit se do tisku. 
  2. Postup čištění je u každého 3D modelu stejný. Sejmete model z platformy, řádně vyčistíte model i platformu isopropylalkoholem. 
  3. Proces formování také nepovažujeme za ten obtížnější. Oblíbili jsme si postup ten, kde si vytvoříte základnu z plastelíny, vtlačíte do něj model a vytvoříte si stěny. My tentokrát použili rozstřižený kus PET lahve, který jsme si slepili v potřebné velikost lepicí páskou.
  4. Jako vždy! Nezapomeňte na separační vosk! Máte-li takto připravený model k formování, můžete si dle návodu smíchat silikon. Většinou je to 1,5 - 2 % tvrdidla na dané množství silikonu. Řádně promíchejte a vlijte na váš model.
  5. Tvrdnutí je různé, ale my pro jistotu necháváme až do dalšího dne. Vyjměte model a je to! Máte připravenou silikonovou formu.

Autor/video: Pavlína Dvořáková

Tento nápad sponzoruje: