Inspirace Jackson Pollock

09.06.2020

Pro způsob Pollockovi malby se používal termín "akční malba". My jsme se do takové umělecké akce také pustili a dovolili jsme si jeho techniku napodobit po svém. Na dno krabice jsme za rožky přilepili papír pomocí izolepy. Naši abstrakci jsme vytvářeli pomocí skleněné kuličky. Zkoušeli jsme i dřevěný korálek, ale byl příliš lehký. Skleněnou kuličku jsme namočili do naředěné barvy a poté ji kutáleli po výkresu. Pohybovali jsme pouze s krabicí a nechali tvořit naši skleněnou kouli. 

Jackson Pollock

Americký malíř celým jménem Paul Jackson Pollock (narozen 28.1. 1912) vytvořil svá vrcholná díla technikou drippingu, což bylo nalévání nebo kapání či cákání barvy na plátno umístěné na podlaze. Pollock tak vytvářel složitou síť skvrn, do níž občas přidával ještě písek či drcené sklo. Samotný akt malování pak často pojímal jako happening, který byl nejednou přirovnán k šamanskému tanci. Akční malba, jíž je Pollock představitelem, klade důraz na spontaneitu vyjádřenou expresivním gestem.

"Lépe se mi pracuje na zemi. Cítím se tak blíže malbě, jsem její součástí, protože kolem ní mohu chodit, pracovat ze všech čtyř stran a doslova do ní vkročit. Když jsem uvnitř malby, neuvědomuji si, co dělám. Pak se s ní potřebuji chvíli seznamovat, abych pochopil, o co mi šlo. Nebojím se dělat změny, zničit určitý obraz a tak dále, protože malba má svůj vlastní život. Snažím se ji nechat, ať se sama prosadí ..." vysvětlil v jednom z rozhovorů Pollock.

Pollock se stal první poválečnou americkou celebritou ze světa výtvarného umění. Za svůj krátký život vytvořil řadu děl. Zemřel v pouhých 44 letech při nehodě svého vozu, který bohužel řídil pod vlivem alkoholu. Zdařilou sondou do jeho značně bouřlivého života je film z dílny herce a režiséra Eda Harrise z roku 2000. Přípravě snímku věnoval deset let, kdy studoval podklady a pokoušel se zvládnout Pollockovu techniku malby. Úsilí se mu vyplatilo - za hlavní roli byl Harris nominován na Oscara.     

Autor/foto: výtvarná dílna Amos