Jak fotografovat své výrobky?

16.07.2023

Věřili byste tomu, že náš časopis Amos vychází již 20 let? 20 let společné práce a stovky kreativních nápadů. Prozradím vám něco, co jste možná nevěděli. Nejsme velká redakce s profesionálním týmem umělců a fotografů. Všechny naše nápady si vymýšlíme sami (samozřejmě se inspirujeme na internetu), tvoříme sami a také sami fotíme. Za těch dvacet let jsme ušli velkou cestu a řekla bych, že jsme nasbírali i cenné informace, co se přípravy a focení týče. Ráda bych tedy sepsala pár rad a tipů, které nám pomohli tvořit lepší finální fotografie našich výrobků, které můžete najít v našich časopisech Amos a Golem.

Pokud jste někdy procházeli internetové stránky s handmade výrobky, jistě vás nejednou zaujaly produkty, které byly nádherně vyfotografované. Dobrá prezentace výrobku může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem prodeje. Ale jak na to, aby vaše výrobky na fotografiích vynikly?

VYBAVENÍ - musím mít zrcadlovku?

Mít kvalitní foťák je základem pěkné fotografie, ale musím mít skutečně zrcadlovku či jiný drahý fotoaparát? Nemusíte. V dnešní době mohou i moderní mobilní telefony vytvořit kvalitní snímky. Zjistěte si, jestli váš telefon podporuje funkci makro, která je důležitá při focení menších předmětů, jako jsou šperky, ale také při focení různých detailních záběrů. Základem dobré fotografie bude vždy světlo. Ideální je přirozené denní světlo, které výrobek nejlépe osvětlí a nezkreslí jeho barvy. Ale pozor na slunce! Chcete-li vyrazit ven a fotit na zahradě, dejte si pozor na to, aby vám sluníčko nedělalo na fotkách nepěkné stíny, počkejte si, až se zatáhne nebo foťte tam, kde nemáte přímé sluneční světlo. Pokud nemáte možnost fotografovat za denního světla, můžete si pořídit různá umělá světla, boxy a další pomůcky, jako je například odrazová deska. Ta, kterou používáme my, má dva "oblečky", jenž se navlékají na pružnou konstrukci. Chcete-li zesvětlit prostředí, odrazit světlo, dáte stříbrnou, chcete-li změkčit světlo, dáte bílou. Některé mají i zlatou na teplé tóny nebo černou na snížení kontrastu a prohloubení stínů.

KOMPOZICE A POZADÍ - bílé nebo barevné?

Zde platí méně je někdy více. Při fotografování výrobků se snažte o co nejjednodušší pozadí, aby nic nerušilo pozornost od vašeho výrobku. Bílé nebo jednobarevné pozadí je často nejlepší volbou. Můžete také experimentovat s různými materiály, jako je dřevo, tkanina nebo papír s texturou.

U nás v redakci se snažíme kompozice tvořit tak, aby byly zajímavé, ale zároveň byl výrobek pěkně vidět. Přece jenom do časopisu musí být fotky více nápadité, než na e-shop, kde vám postačí jednoduché fotografie konkrétního zboží. Podívejte se na váš výrobek a zamyslete se, co by se k němu na pozadí hodilo. Děláte svíčky s bylinkami? Zkuste dát vedle pár bylinek. Šijete zástěry? Vyfoťte je přímo na těle. Hledejte a zkoušejte, co sedí a co ne. Někdy budete muset výrobek vyfotit na pěti různých místech, než budete skutečně spokojení. Zkuste začít s jednoduchou kompozicí na bílém pozadí, přidejte něco zeleného, něco ze dřeva, postupně testujte, až najdete to pravé ořechové, co vás samotné by na první pohled uchvátilo. Pokud já fotím něco do videí, už mám pár míst, kde vím, že se dá vykouzlit pěkná fotka, jsou to paradoxně rozpadlé zdi, posprejované garáže nebo loupající se barva na starém Ježkově mostu v Blansku. Vyrazte na procházku a dívejte se kolem sebe, třeba také objevíte nějaký zajímavý kout.

Inspirujte se u jiných tvůrců. Nenavádím vás ke kopírování jejich stylu, ale pokud skutečně nevíte, jak vyfotit váš výrobek, zkuste si ho na Pinterestu zadat do vyhledávače. Nabídnou se vám spousty fotografií podobných produktů a vy můžete něco podobného také vyzkoušet. To stejné i s barvami, nevíte-li jak celou kompozici barevně sladit, zadejte si do vyhledávače "barevné kombinace" a už jen skrolujte a vybírejte tu, která sedí k vašemu produktu. 

Určitě se toho nebojte a experimentujte! Náš časopis Amos velmi často využívají i pedagogové ve školách, proto velmi rádi zapojujeme do kompozicí i naše děti. Podrží výrobek před fotoaparátem, pomůžou se zátiším a někdy pomohou i s konzumací, vyrábíme-li nějaké dobroty. :-) 

EDITACE A PREZENTACE - filtr někdy pomůže

Po vyfotografování výrobků je třeba snímky upravit. Zde opět nemusíte investovat do drahých programů. Existuje spousta zdarma dostupných nástrojů či aplikací pro úpravu fotografií, kde můžete jemně upravit kontrast, jas, světlo atd. Při prezentaci svých výrobků na internetu je dobré držet se jednotného stylu. To vytváří profesionální dojem a zákazníky to může přilákat. Ale pozor, nic se nemá přehánět, barevný filtr někdy pomůže fotografii vylepšit, ale také nechcete, aby konečný zákazník byl překvapený, že barva na fotce vůbec neodpovídá skutečnosti. S trochou cviku a trpělivosti můžete vytvořit úchvatné fotografie, které vaše výrobky dostanou do popředí a pomůžou vám je úspěšně prodat.

Autor: Pavlína Oliveira, foto: archiv redakce Tvořivého Amose