Andrea Tanaki Fejtková

19.01.2018

ŠPERKY, KTERÉ POŽÍRAJÍ SMŮLU

Autor: Michala Šmikmátorová, foto: Andrea Tanaki Fejtková


Jak jste se dostala k výtvarné tvorbě a co všechno ve vaší dílně vzniká?

Těžko říct, možná tvorba začíná v tom okamžiku, kdy něco nutně potřebujete, ale nikde to nemůžete najít a pak se zapne tvůrčí mozkobuňka a velí vyrobit požadovanou věc. Z počátku je to nenápadné, okolí si toho skoro nevšimne. Tím chci říct, že nevím, kdy a jak to vlastně začalo. Za profesionální dráhou a prvním pokusem něco prodat stojí Fler. To jsem nepochybně jedna z tisíců. V současné době vyrábím cínové šperky, hlavně Smůložery. Také maluju, vyrábím panenky, okrajově dělám i počítačovou grafiku.

Asi nejen mě zaujmou na první pohled z vaší nabídky právě Smůložery, z čeho tyto originální přívěsky vyrábíte a jaké k tomu musíte znát techniky?

Smůložer má kostru z drátu a je potažený cínem, jeho tělo je pak z vinutých perlí, keramických či porcelánových kabošonů nebo z minerálů. Technice se dnes říká cínování. Jak něco pájet jsem okoukala od bráchy, když vyráběl plošné spoje. Na některé finty jsem přišla sama, jiné jsem našla na internetu nebo je vyměnila s ostatními výtvarníky za ty svoje při mnoha příjemných setkáních. Myslím, že jde o snadnou techniku, pokud máte šikovné ruce a smíříte se s tím, že to občas pálí.

Jak se takový Smůložer(ka) nosí, aby správně fungoval?

Smůložer musí být hlavně tam, kde je ho zapotřebí. Tedy blízko místa, kde má působit. Nosí se na řetízku či obruči na krku, jako brož na oblečení či kabelce, na kočárku, v autě nebo doma. Může být také schovaný v kapse a nikdo neví, že tam je, zatímco hlídá a žere smůlu. Vůbec nejlepší je mít jich víc na různých místech.

Kde si mohou zájemci prohlédnout a zakoupit vaše výrobky?

Moje šperky a obrazy prodávám na Fleru. Pak také v Galerii Supice v Táboře, galerii Ostrov a galerii U Zlatého kohouta na Praze 1. Tak jednou až dvakrát do roka bývám na Dyzajn Márketu. Stálí zákazníci a vášniví sběratelé pak chodí i za mnou domů. Moc místa svého prodeje rozšiřovat nechci, chci zůstat v kontaktu se zákazníky a zachovat vztah, který mám ke každému vyrobenému šperku nebo obrazu.

Zdroj: časopis Amos 3/2015 (vloženo 20. 2 .2017)

Fotogalerie