Jožin z batožin

18.02.2021

Do obchodu, do města, do posilovny, do lesa, na výlet, na čundr a můžeme pokračovat. S batohem je život prostě jednodušší a o to lepší, pokud narazíte na originální ručně šitý batoh, jako je například Jožin z batožin. Dneska nakoukneme do dílny Pavly Tesařové a představíme si její tvorbu.

Můžete se našim čtenářům představit a říct něco málo o sobě?

  • Vždy mě bavilo cokoliv tvořit. Od náramků z bavlnky či korálků, přes malování na sklo, výrobu bižuterie. V podstatě celý život něco vyrábím. Šití je asi moje nejdéle trvající kreativní dovednost, průběžně se k této aktivitě vracím a není to pro mě rutina. Byť jsem vystudovala humanitní obor vzdálený jakékoliv tvořivé činnosti, myslím, že je to ve mně, nebo možná právě proto. Ohlasy na mé výrobky jsou kladné a to společně s potřebou mít něco vlastnoručně vyrobeného byla a je největší hnací síla k šití batohů a tašek na zakázku.

Mohla byste nám představit i váš projekt? Jak vznikl Jožin z Batožin?

  • Všechno začalo na začátku roku 2019, kdy jsem zjistila, že ušít si vlastní zavazadlo podle své představy mě baví víc, než šít cokoliv jiného. Motivací byla touha vyrábět zajímavější kousky než jaké nabízí konfekce. Každý výrobek z naší dílny je výsledkem ruční práce, od návrhu, přes stříhání, po poslední šev. Zakládáme si na kvalitě, funkčnosti a vzhledu. Vše testujeme na sobě.

Jak jste vůbec s tímto nápadem přišla, co byl takový ten první popud?

  • Vždy jsem raději kupovala české věci od výrobců, kteří mi dávali pocit, že svou práci dělají srdcem, kvalitně a že jim záleží na každém vytvořeném kousku stejně jako na zákazníkovi, který jim dává důvěru. Chtěla jsem si dokázat, že když něco vyrobím, tak to má šanci uspět na trhu. Naše snažení je na úplném začátku, ale máme nasazení, nápady i chuť dělat věci poctivě a precizně, tak věřím, že uspějeme.

Kde hledáte inspiraci, sledujete módní trendy, nebo pouze zkoušíte a kombinujete?

  • Vlastně všude kolem sebe. Nejenže sleduji každý batoh, který se kolem mě mihne, a veškeré módní trendy, dívám se i do minulosti, co se nosilo a hlavně osvědčilo. Nejsem příznivcem retro módy, spíš se nechávám inspirovat funkčními detaily a prvky. Důležité jsou pro mě také každodenní situace. Jaké zavazadlo bych na jakou příležitost využila, jaké prvky by mělo, nebo naopak nemělo mít. Když mě něco napadne, kreslím si to nebo alespoň píšu poznámky do mobilu.

Jak dlouho trvá, než vznikne batoh?

  • To je různé. Nápad nosím v hlavě třeba týdny nebo měsíce. Někdy nemohu spát a vymýšlím praktické detaily. Jindy je to otázka hodin. Pak si to nakreslím, zkusím ušít a většinou několikrát předělám. Když mám pocit, že by to mohlo být ono, obdaruji někoho blízkého a udělám z něj pokusného králíka. Následuje další úprava a finální výroba ze zvoleného materiálu.

Co mimo tvoření ještě ráda děláte?

  • Když to jde, jsem v přírodě. Ideálně alespoň při jarních teplotách. Cvičím jógu, plavu, vařím. Ráda taky jím dobré jídlo (raději, když mi uvaří někdo jiný), spím a někdy jsem ráda, když nemusím dělat vůbec nic.

Kde vás můžeme najít? 

  • Naše webové stránky jsou www.jozin.shop, jsme na Facebooku @jozinzbatozin a snažíme se pečovat i o Instagram. Věřím, že jakmile to půjde, potkáme se také na různých prodejních trzích, už se na to hrozně těším.

Zpracovala: Pavlína Dvořáková