Karolína Fardová: Na křídlech hravosti

18.02.2020

V dnešním článku nahlédneme do ateliéru zručné české výtvarnici Karolíně Fardové. Ta tvoří s vervou sobě vlastní pod uměleckou značkou byKuka. Kreativní sklony se u ní pozvolna projevovaly již od dětství, a tak netrvalo dlouho a rozhodla se vstoupit do světa umění. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Opavě a její další kroky vedly na obor Produktový design v rámci Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V její tvorbě dominují především motivy a prvky dětské hravosti, spontánnosti a neotřelosti. To vše v kombinaci s precizním provedením a důrazem na řemeslnou kvalitu.

karolinafardova.cz

Co všechno konkrétně pro vás představuje kreativní svět jako celek?

  • V té růžově ideální verzi to pro mě znamená možnost živit se něčím, co mi může dát relativní volnost.

Z jaké škály produktů si může zákazník, klient z vašeho repertoáru vybírat?

  • Mám tam pouzdra různých velikostí s rozličnými motivy, z příjemné 100% vlněné plsti. Potom tam jsou hlavně brože, akrylové s metalickou fólií, plstěné (tentokrát ze syntetické plsti - na tak malém výrobku funguje lépe než přírodní) i 3D tištěné. Ovšem 3D tištěné šperky (brože, přívěsky i prsteny) jsou poněkud jiného charakteru a nejsou jen tak pro každého, spíš pro odvážnější. No a nakonec tam mám i pár porcelánových sošek relaxačního zvířátka, které si můžete postavit do kanceláře i domů. Tuhle řadu bych ráda v budoucnosti rozšířila více.

Pro jaké cílové skupiny jsou výrobky určeny?

  • Nevymezuji je věkem ani pohlavím. Naopak mě potěší, když vidím, že moji brož nosí kluci a pánové. Třeba duo veverek je ideální pro páry. I párty. Teď je zrovna sezóna mysliveckých plesů a to pánům s mými tematickými brožkami na saku ultra sluší! Ale když to vezmu kol a kolem, nevyrábím ani nenavrhuju svoje kousky s představou jakékoliv cílové skupiny. Schválně je dělám tak, jak bych je sama chtěla ráda nosit a používat.

Prozradíte našim čtenářům, jak vypadá jeden den v životě Karolíny Fardové? Je stejně tak barevný jako vaše tvorba?

  • Jak který den. Jestli něco nejsem, tak rozhodně asketa. Ráda si užívám všemožných libých aktivit. Takže se u mě střídají dvě období. Období klidu a radovánek s obdobím, kdy se nakupí různé resty, deadliny se blíží a já se nějakou dobu nezastavím. To pak se mnou není tak úplně k vydržení, což by mohli někteří potvrdit. Tímto se jim omlouvám!

Máte v zásobě určité životní momenty, které vás dokáží nejvíce motivovat k tvorbě?

  • Inspirují mě spíše obyčejné každodenní situace, se kterými se potýká každý druhý. K samotné akci mě dokáže vyprovokovat nejvíc moje momentální nálada. A paradoxně víc ta smutná než veselá. Jsem schopná si to převrátit a udělat veselou věc, i když se tak zrovna necítím, a tím si i instantně pomoct.

Jaké máte tvůrčí plány do budoucna? Čeho byste chtěla dosáhnout?

  • Mně vždycky trochu chyběla zdravá dravost a větší ambice. Takže moje tvůrčí plány do budoucna se týkají toho rozšířit svou nabídku produktů - třeba i o něco vyloženě prakticky užitého. Můj hlavní plán je pokusit se tento začínající zárodek značky nenechat stagnovat, ale pracovat na tom, aby se dál organicky vyvíjel.

Poslední otázka. Zkuste na chvíli zavřít oči- představte si, že vašim obrázkům někdo vdechnul život. O čem byste si s nimi povídala a co myslíte, že by řekly ony vám?

  • Nejsem si jistá, jestli bych svoje zvířáky chtěla poslouchat. Budou totiž určitě psychicky hodně labilní, někteří možná smutní i zuřiví. Ale ano, najdou se i tací, kteří prožívají vyloženě extázi. Řekla bych jim, ať se nebojí, že se dostanou do rukou těch správných lidí a všechno dobře dopadne.

Připravila: Nel Foberová, foto: Karolína Fardová

Tento rozhovor vyšel pro časopis Amos 01/2018.