Keramický tužkovník

24.07.2025

Keramický stojánek na tužky ve tvaru hlavy je nejen praktickým pomocníkem na pracovní stůl, ale také originální dekorací. Tento výtvarný projekt z časopisu GOLEM je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro mírně pokročilé, kteří si chtějí vyzkoušet modelování z plátu, vytváření jednoduchých plastických detailů a práci s engobami.

V několika krocích si ukážeme, jak z šedé keramické hlíny Vitgert vytvořit základní tvar válce, připojit dno a postupně dotvořit obličejové rysy jako jsou oči, nos a ústa. Naučíte se také, jak správně vrstvit engoby a připravit povrch na finální výpal s průhlednou glazurou.

Výsledný stojánek je možné použít nejen na tužky, ale i jako nádobu na štětce, nůžky nebo jiné drobnosti. Ideální projekt pro tvořivé duše i jako dárek s osobním přesahem.

Časopis GOLEM

Tvoření z hlíny, modelování, točení, zajímavé dekory, glazování, experimentální výpaly – to vše v přehledně zpracovaných návodech! Získejte inspiraci pro vaše další keramické výtvory a zábavné projekty. Objednejte si předplatné a připojte se k těm, kdo tvoří s časopisem GOLEM již neuvěřitelných 19 let!

Materiál a pomůcky:

  • šedá hlína Vitgert

  • engoby (např. Mayco, které jsou vhodné i po přežahu)

  • nožík, váleček

  • štětec, miska s vodou

Pracovní postup:

Na výrobu keramického stojánku na tužky ve tvaru hlavy si připravíme šedou hlínu Vitgert. Vyválíme plát silný 0,6 cm a vyřízneme obdélník. Plát necháme chvíli zavadnout. Vykrojíme si kolečko jako dno a kolem něj stočíme plát do válce. Přilepíme dno šlikrem a zahladíme. 

Poté si připravíme detaily obličeje – nos, pusu a oči, které vymodelujeme z menších kousků hlíny a opatrně je připevníme na válec. Naneseme 2 vrstvy engob, druhou vrstvu až po zaschnutí první. Po přežahu (880 °C) glazujeme průhlednou glazurou a pálíme na 1100 °C.

Autor/foto: Nataša Kotvová, časopis GOLEM 3/2025