Kobaltové linky

27.03.2019

Jak pracovat s oxidy a pár tipů a rad se dozvíte v našem novém nápadu. Chcete-li se inspirovat pravidelně, pořiďte si také předplatné časopisu Golem, kde nové nápady vychází každého čtvrt roku.

Budete potřebovat: přežahlý výrobek ze světlé hlíny (my jsme použili MA), tenký kvalitní štětec, oxid kobaltu,  talířek, houbičku, misku s vodou, Pd 231 Ultramarín + KGE 71 melounová - smíchané dohromady 2:1

  1. Na plechové víčko nebo talířek nasypeme velmi malé množství kobaltu.
  2. Přežahlý výrobek otřeme vlhkou houbou od nečistot a prachu.
  3. Vedle kobaltu si štětcem nakapeme trochu vody a malujeme jednoduché linky. Stačí opravdu malé množství. Kobalt je nejsilnějším kolorantem ze všech oxidů, zároveň i nejdražším. Při silné vrstvě vychází do černa. Pod glazurou se mohou linky trochu rozpít.
  4. Výrobek ponoříme kleštěmi do dobře rozmíchaného mixu glazur. Nelekejte se drobných teček. Při výpalu se roztaví a díky nim dosáhneme jemných hnědých efektů.
  5. Pálit budeme na 1180 °C, což bychom samotnou KGE 71 nemohli. Ale díky kombinaci s Pd 231 jí zvýšíme bod tavení, tudíž nám nevyhoří a naopak krásně oživí ultramarínovou.
  6. Po zaschnutí glazury zahladíme stopy po kleštích suchým, čistým prstem.
  7. Na závěr setřeme dno mokrou houbičkou a pálíme.

Tip: Při práci s oxidy všeobecně dbejte vždy na své zdraví. Při vymývaní houbičkou vždy používejte rukavice. Rozmícháváte-li si oxidy do vody, přisypávejte je do vody, aby tolik neprášily.

Protože se jedná o oxidy těžkých kovů, nerozpustí se, ale usazují. NIKDY JE NEVYLÉVEJTE DO ODPADU. Vymývejte je do zvláštní nádoby. Do druhého dne oxid klesne ke dnu. Přebytečnou vodu můžete vylít, usazeninu přelijte do uzavíratelné, nejlépe skleněné nádoby. Takto můžete používat malé množství opakovaně. Mixy železa/feprenu a burelu vám vytvoří zajímavý nahnědlý mix. Kobalt vymývejte pokaždé zvlášť, neznehodnocujte jej jinými oxidy.

Autorka: Jelena Zelinková, foto a text: Lenka Šustrová

Tento nápad sponzoruje: