Korálkový svět Blanky Kochové

12.02.2019

V našem kreativním časopisu Amos můžete najít tyto krásné výrobky z korálků. Pojďte si s námi přečíst, kdo za jejich výtvory stojí.

Jak jste se dostala k výrobě korálkových šperků a kdo vás tuto techniku naučil?

  • Ke korálkům jsem se dostala někdy v sedmé třídě, kdy jsme s kamarádkami pletly korálková zvířátka. Tehdy pro nás byly každé nové korálky vzácností a okopírované návody pokladem. První šperky vznikly v deváté třídě, kdy jsem se chystala na talentovky, přijímačky na výtvarnou školu. Máma si tehdy vzpomněla na drátěné šperky proplétané korálky, které viděla v Dorce. Korálky jsem měla, takže nakoupila spoustu drátků a komponentů, půjčily se ketlovací kleště a celý víkend jsem strávila tvarováním drátu a proplétáním korálky. Bylo to na poslední chvíli, ale přijímačky jsem udělala.

Co všechno ve vaší dílně vzniká a kolik času vám výroba zabere?

  • Výroba jednoho šperku včetně napsání návodu mi zabere osm až patnáct hodin. Není to jen samotné šití. Nejprve vznikají náčrty a z nich konkrétní tvar šperku, následuje výběr korálků a samotné šití. Hotový šperk je třeba ze spodní strany začistit podšitím, následně jej nafotit a fotky upravit. Návod, který mám v téhle chvíli na papíře, přepíšu, překreslím jednotlivé kroky a sepíšu seznam použitého materiálu a dalších pomůcek. Pokud návod vychází v časopise, je třeba šperk někdy poslat na nafocení a na závěr mne čeká ještě korektura.
  • Momentálně u mne vznikají především korálkové brože, ale věnuji se také tvorbě návodů pro děti. V letošním roce vyšla má poslední knížka Vyrobte si kouzelná zvířátka (Grada, 2018), která vznikala se vzpomínkami na mé vlastní dětství, kdy pro mne byly nejcennější chvíle právě ty, kdy jsem něco vytvářela s mámou nebo babičkou a učila se od nich ruční práce. V dnešní době je zvykem odložit děti do všelijakých tvůrčích kroužků, doba je uspěchaná a na kreativní tvoření s dětmi často není kdy. Návody jsou koncipovány pro děti a rodiče, kteří mohou podle jednotlivých postupových obrázku pomoci svým dětem s některými kroky.

Kde si mohou zájemci vaše výrobky prohlédnout nebo zakoupit?

  • Nejvíce výrobků je k vidění v mých knížkách nebo v časopisech Korálki, Dekor a AMOS. K zakoupení momentálně nejsou ani to zatím neplánuji.

S jakým materiálem máte nejlepší zkušenosti?

  • Při práci na poslední knize jsem si nejvíce zamilovala plsť a barvenou ovčí vlnu. Oba materiály jsou snadno k sehnání, obchody je vedou v široké škále barev a dětem se s nimi dobře pracuje, proto jsem se na ně zaměřila ve dvou samostatných kapitolách. Při výrobě šperků se opakovaně vracím k rokajlu, který mám ráda kvůli jemné práci a nespočtu odstínů a povrchových úprav, v kterých jej lze koupit. Občas použiji přírodní materiály, textil nebo drátěné prvky, ale skleněné korálky u mne stále vedou.

Máte už od začátku jasno, jak bude která věc vypadat, nebo šperky a výrobky vznikají postupně při pracovním procesu?

  • V počátcích práce mám určitou představu o podobě šperku, ale vznikne pouze předloha, do které postupně všívám korálky. Nejprve vybírám ty největší, nosné, které zaujmou na první pohled. K nim ladím barevně rokajl, flitry a další prvky. Často mne inspirují právě korálky samotné, které si mnohdy odnesu z obchodu s představou, v jaký šperk se promění.

Myslíte, že se do korálkových šitých šperků může pustit podle vašich návodů i začátečník?

  • Určitě. V návodech se snažím projít postupně všechny kroky a nic nepřeskočit jako banální, naopak vše detailně rozepisuji. U jednotlivých návodů pro časopisy nebo weby začínám vždy od začátku, tedy vysvětluji i základní kroky. Každý návod doprovází kromě textu také postupové obrázky, které pomohou při orientaci v průběhu tvoření. Naproti tomu v knížkách zaměřených na zvířátka z korálků Vytváříme zvířátka z Korálků (Zoner Press, 2012) a Vytváříme mořské živočichy z korálků (Élysion, 2016) najdou čtenáři úvodní kapitolu, kde vysvětluji základní techniky práce s drátem a jednotlivé způsoby pletení.

Autor/foto: Blanka Kochová