Kreativní tvoření na zahradě

20.04.2021

Blíží se jaro a všichni ti, co mají zahradu, už pilně pracují, okopávají, sází a připravují půdu na další sezónu. Trávíte-li v teplém počasí na zahradě většinu času, máme tu pro vás několik kreativních nápadů, jak si zahradu zútulnit. Zapojit můžete i děti, které budou mít radost z krásných výrobků.

Rozkvetlá zahrada hraje všemi barvami a je plná života. Ozdobit ji můžete i duhovými mozaikovými pítkem pro ptáky. Pojďte se podívat jak na to.

Materiál a pomůcky: odlévací hmota Efkolin bílá, mozaiková odlévací forma, lepidlo na mozaiku, spárovací tmel, keramický nebo porcelánový talíř, barvy, podkladový lak, štětec, dřevěná špachtle, miska, houbička 

Efkolin je hmota vhodná pro odlévání drobných tvarů, výrobu reliéfů, detailních modelů, přívěšků a odlévaných figurek. Povrch odlitků můžeme dále malovat, patinovat, brousit, lakovat. Odlévací hmotu Efkolin je možné také barvit přidáním tónovacích barevných pigmentů nebo univerzálních barev. Hmota je zdravotně nezávadná a vhodná pro práci s dětmi. Chcete-li odlitky z Efkolinu i do exteriéru, je třeba je nalakovat lakem, který je voděodolný a chrání tak vaše výrobky před vlivy počasí.

 1. K vytvoření mozaikových kamenů použijeme odlévací hmotu Efkolin. Hmotu si namícháme v misce podle návodu v poměru 3 díly odlévací hmoty a 1 díl vody. Pro dokonalé odlitky v členité formě můžeme přidat vody o něco více.
 2. Rozmíchanou hmotu nalijeme do plastové mozaikové formy.
 3. Po cca 30 minutách můžeme hotové čtverečky a kolečka z plastové formy vyklopit.
 4. Mozaikové kameny lepíme na keramický talíř lepidlem na mozaiky.
 5. Postupně zaplníme celou plochu talíře. Mozaikové kameny před barvením opatříme vrstvou podkladového laku. Budou se tak po nabarvení pěkně lesknout jako nalakované.
 6. Po zaschnutí laku (cca 1 hod.) naneseme barvy.
 7. Spárovací tmel rozmícháme s vodou v poměru 2 díly spárovací hmoty a 1 díl vody. Dobře promícháme.
 8. Pomocí houbičky nanášíme spárovací tmel do všech mezer mezi čtverečky. Důkladně zatřeme i okraj talíře.
 9. Po cca 5 minutách schnutí setřeme přebytečný spárovací tmel z povrchu mokrou houbičkou nebo kachli rovnou omyjeme proudem vody.
 10. Zbytky spárovacího tmelu odstraníme mokrou houbičkou. Necháme dokonale vyschnout.

Na zahradě se vždy skrývá spousta různých věcí, harampádí, starého nářadí, dřevěných špalků. Tak toho pojďme využít a vyrobme si krásný květinový podsedák. Budeme potřebovat dřevěný špalek, nějakou pěknou látku a trochu té tvořivé nálady.

Materiál a pomůcky: dřevěný špalek, tlustý molitan, nůžky, látka, gumička, jehla a nit, hřebíky a kladívko, suchý zip (aby podsedák neklouzal, připevníme ho ke špalku suchým zipem)

 1. Vyrobíme si jednoduché sedátko ze špalku a pohodlného podsedáku. Ze silnějšího molitanu vystřihneme kolečko odpovídající našemu špalku.
 2. Doprostřed molitanu vystřihneme mělký důlek. Molitan obalíme látkou a cípy stáhneme gumičkou. Uzel schováme do vystřihnuté prohlubně.
 3. Ze stejné látky vystřihneme kolečko, začistíme okraje a přišijeme ho na rubovou stranu podsedáku. Zakryjeme tak uzel z látky.
 4. Suchý zip rozstřihneme na dva kousky a rozlepíme je. Dva pruhy přišijeme na spodní stranu podsedáku a protikusy přitlučeme hřebíčky do špalku. Podsedák tak můžeme ze špalku před deštěm odepnout.

Ke kreativnímu tvoření na zahradě můžete použít i rostliny, které vám zde rostou. Projděte si ten váš kousek přírody a porozhlédněte se po zajímavých listech, vezměte s sebou na průzkum i vaše děti a povídejte jim o rostlinách, které na vaší zahradě pěstujete. Jakmile nasbíráte potřebný materiál, vrhněte se na tvoření.

Materiál a pomůcky: bavlněné prostírání, listy, barvy na textil, štětec, pravítko nebo dřevěná tyčka, žehlička

 1. Vyžehlenou látku nebo plátno položíme na igelitovou podložku a lehce podbarvíme hodně naředěnými barvami.
 2. Motiv vytvoříme z otisků listů. Před každým otisknutím lístek znovu natřeme hustou barvou na textil. Barvy mezi sebou můžeme libovolně míchat.
 3. Abychom vytvořili rovné sloupečky, pomůžeme si přiložením pravítka nebo třeba dřevěné tyčky.
 4. Barvy necháme dobře uschnout a poté přežehlíme přes staré prostěradlo na teplotu bavlny alespoň 10 minut. Pereme šetrně do 40 stupňů.

A jaký bude ten váš zahradní projekt? Chcete-li se pochlubit vašim tvořením, zasílejte nám vaše fotky na dvorakova@efkoart.cz. Všechny naše zahradní návody vyšly v časopisu Amos - čtvrtletník o kreativním tvoření pro děti a dospělé.