Lampy Kristýny Laubeové

11.05.2021

Zapátrali jsme v našem archivu časopisu Amos a vybrali pro vás rozhovor s Kristýnou Laubeovou, která stojí za tvorbou těchto unikátních designových lamp.

Jak vás napadlo vyrábět právě stolní lampy?

  • Nápad vznikl, když mně po rozchodu s přítelem zůstal prázdný stolek bez lampy. Mívali jsme na něm nádhernou robustní lampu, ale byla bohužel jeho. Jako svobodná máma jsem neměla moc financí pořídit si stejnou za 8000 Kč a začala jsem hledat, jenže jsem nenašla vůbec nic, co by se mně líbilo a měla jsem na to peníze. Lampy byly kýčovité a od pohledu čínské. A tak jsem si na Aukru koupila starou lampu za 250 Kč, předělala ji a začala plánovat, jak bych mohla dělat lampy sama.

Lampy se skládají ze dvou kusů - keramického stojanu a textilního klobouku. Oba kusy vznikají na stejném místě?

  • Bohužel ne. Tím se vlastně vysvětluje, proč si moji klienti na lampu musí počkat, vše se vyrábí na zakázku. Keramický základ mně podle mého designu vyrábí keramik na Moravě, jsme už dost sehraní a ví přesně, co potřebuji. I když stále hledám nějakou šikovnou keramičku, která by se se mnou vrhla do nových designů, někoho ideálně z Prahy. Třeba si někdo takový zrovna rozhovor čte :). Klobouky vyrábí rodinná firma, která sídlí až za Plzní, a látky objednávám z Londýna od firmy, která se specializuje na designové potahové látky.

Jaká část práce je pro vás nejzábavnější? Má výroba lamp nějaká úskalí?

  • Musím říct, že celé designování je pro mě samozřejmě velmi zábavný proces. Vybíráním glazury a látek na již hotový keramický základ se ve mně vždy rozhoří nějaký oheň a pak už jen netrpělivě čekám na to, až látka dorazí, poté s nadšením jedu vyzvednout hotový klobouk. Jinak pro mě samotnou byla největším problémem ta technická část lampy, najít vhodný krk, objímky, aby to všechno sedělo, aby to bylo co nejjednodušší. S tím vším mně pomáhá přítel, který se také stará o marketing a design webu.

V jakém duchu se nese vaše nová kolekce?

  • Starší kolekce byla intuitivně spojená s cestováním, vnesla jsem do ní různé styly, jako koloniální, New England a bohémský. Nová kolekce bude více tradiční a inspirovaná světovým folklorem. Takto bych i nadále ráda pokračovala. Jsem velmi naladěná na bohémský styl bydlení.

Vaše lampy mají poetické názvy, podle čeho je pojmenováváte?

  • Jména lamp vybírám opět dost intuitivně a spojuji si je s něčím, co mně lampa připomíná, například Esselen z nové kolekce je inspirována indiánským kmenem z Big Suru, v Kalifornii, kde jsem i nějaký čas žila. Lampa Papailoa opět nese jméno mojí domovské pláže na Havaji, kde jsem zakotvila na dva krásné roky. Ale například lampa Chicory, v češtině čekanka, dostala jméno v hlasování fanoušků na Facebooku.

Jak o takovou lampu s textilním kloboukem správně pečovat?

  • Nemyslím, že lampa potřebuje nějakou zvláštní péči, ale ráda vám dám tip na odprašnění klobouku. Stačí si zakoupit v Ikea váleček na oblečení a klobouk lampy s ním hezky obkroužit, na lepící části tak zůstane všechen nežádoucí prach. 

Kde si mohou zájemci vaše lampy prohlédnout a zakoupit? Jakým způsobem lampy zákazníkům posíláte, aby dorazily v pořádku?

  • Naše lampy jsou na webu www.chattalampy.cz. Objednávku posíláme kurýrem ve dvou krabicích. V jedné je klobouk, ten opravdu potřebuje svoji extra krabici, ve které je dostatek prostoru, kvůli případnému promáčknutí. V druhé krabici je podstavec s objímkou. A samozřejmě je najdete i na Facebooku a Instagramu.

Autor/foto: Kristýna Laubeová

Tento rozhovor byl publikován v časopisu Amos 02/2017 na straně 4 a 5.