Lapače přinášející radost

09.03.2018

Věříte na náhody? Nebo na osud? Taková malá náhoda mě přivedla k Sabině Javůrkové. Při každodenní kontrole našich sociálních sítí jsem si všimla velmi pěkného komentáře k našemu časopisu Amos právě od Sabiny. Nedalo mi to a prohlídla jsem si její profil. Měla zde vystavené velmi krásné lapače snů, proto jsem ji kontaktovala, jestli by nám neposkytla krátký rozhovor na náš blog a nepodělila se tak s námi o svou tvorbu.

Můžeš nám něco o sobě prozradit?

  • Určitě. Už jako malá holčička jsem ráda kreslila, vyráběla, tvořila, mým snem bylo stát se modní návrhářkou. Pak mě ale životní cesta zavedla trochu jiným směrem a hlavní náplní mé práce je dnes péče o miminka na novorozeneckém oddělení. Tvoření ale stále bylo a je součástí mé relaxace. Když přijdu z práce domů, věnuji se výrobě lapačů snů. Obojí dělám s láskou. 

A jak ses dostala k nápadu tvořit zrovna lapače?

  • Jednou jsme byli s manželem v obchůdku, kde měli opravdu nádherné lapače snů a já už si vybírala, který z nich si koupím. Manžel se mě ale v tu chvíli zeptal, zda si ho nechci zkusit vyrobit sama. Zamyslela jsem se a i když jsem netušila jak na to, brala jsem to jako výzvu a hotový lapač jsem si tenkrát opravdu neodnesla. Pár dní na to se u nás ve městě otevřela tvořivá dílnička, a tak jsem se majitelky, dnes už mé kamarádky Marti, zeptala, zda nechystá i kurz na výrobu lapače snů. A jaká byla odpověď? Zatím na takový kurz nemáme lektora, ale pokud se to naučíte, můžete pak kurz vést vy. Tahle indicie už nešla přehlédnout a tak jsem se do toho pustila. Už první lapače snů měly užasné ohlasy a následný kurz byl plně obsazen.

Jaký je vlastně příběh lapačů?

  • Legend, které se pojí se vznikem lapačů, je hned několik. Asi nejznámější je legenda o mamince, která si nevěděla rady, jak v noci utišit svého plačícího syna, vydala se tedy za šamanem a ten ji dal tento amulet. Maminka ho měla zavěsit nad hlavu dítěte, špatné sny pak měly být spáleny skrz vypletenou síť prvními slunečními paprsky a ty dobré měly sklouznout po pírkách do hlavy spícího. Já osobně mám pocit, že ať už lapač snů visí kdekoliv, je prostor s ním milejší, jemnější, klidnější a samozřejmě je to i krásná dekorace. 

A jak takové lapače vznikají? 

  • Jak už jsem říkala, lapač snů je amulet a myslím si, že je skvělé, pokud si ho člověk vyrobí sám a nebo je pro něj konkrétně vyroben. Každý lapač, který vytvořím, je na přání a originál. Inspiruje mě, když o daném člověku něco vím, jaké má rád barvy, čemu se věnuje, znám jeho jméno atd. Lépe mi pak přichází obraz lapače, který chci pro dotyčného člověka zhmotnit. Často se mě lidé na kurzech ptají, kolik má mít lapač v síti korálků, jaký má být počet pírek, které barvy zvolit, kam lapač zavěsit, jestli funguje apod. Jsem přesvědčená, že pokud se necháme vést fantazií a tvorba lapače nám přináší radost, nikdy nevznikne lapač snů, který nebude fungovat. Při výrobě lapačů snů se ani já nedržím žádných striktních pravidel, kromě toho, že si ten proces tvorby naprosto užívám. Vytvářím lapače snů s vypletenou sítí, krajkovou dečkou, ale i třeba pouze s větvičkou uprostřed.

Komu dělají největší radost? 

  • Doufám, že všem, kteří si moji tvorbu vybrali. Velmi často jsou teď žádané lapače snů pro miminka. Do těchto lapačů přidávám ještě minerální kamínek a zavěsím jméno z dřevěných kostiček, přeji si, aby je lapače snů těšily nejen nad postýlkami, ale zároveň jim prosvítily cestu i jako dospívajícím holkám a klukům. 

Můžeme v tvé tvorbě najít i něco jiného než jenom lapače?

  • Moc mě baví výroba indiánských čelenek, květinových věnečků a plátěných tašek. V létě budeme mít s manželem za úkol zrealizovat několik svateb. Zkusili jsme si to loňský rok na té vlastní a moc nás to bavilo. Naše svatební brána byla tvořená hned z několika lapačů snů a ani letos nebudou samozřejmě chybět.  

Kontaktovala jsem tě, protože jsem viděla tvůj pěkný komentář k časopisu Amos, což mě velmi potěšilo. Co se ti na něm líbí?

  • Časopis Amos je plný skvělých nápadů a inspirace. Baví mě zkoušet nové věci a s uvedeným postupem to jde vždy snadno. Je to zkrátka barevný časopis, který udělá radost, ať už se chystáte právě tvořit, nebo se jen chcete potěšit pohledem na krásné výrobky a nechat se inspirovat. Když si mě oslovila na článek o lapačích, udělalo mi to velkou radost.  

Mockrát děkuji za milý rozhovor. Kde můžeme tvé lapače a další výrobky najít?

  • Nejlépe přes facebookovou stránku zde. Nebo na Instagramu, kde jsem jako sabina_paar_javurkova.

Fotogalerie