Modelovaná konvice

19.12.2018

V chladném počasí vás příjemně zahřeje třeba čaj z ručně vyráběné konvice. S naším návodem to zvládne každý.

Budete potřebovat: keramickou hlínu, šlikr, modelovací nástroje, nůž, houbičku, dřevěné pravítko nebo vařečku, igelit, ratanové ucho, formu - miska, glazuru BSZ 2229 tyrkysovou s kovovými efekty, BSZ fialovomodrou 2230, transparentní na vnitřek konvice, oxid kobaltu 

  1. Připravíme si kulatou misku jako formu a pokryjeme ji igelitem. Z hroudy hlíny si natrháme kousky hlíny velikosti ořechu.
  2. Formu zakrytou igelitem porýváme kousky hlíny, které tiskneme jeden vedle druhého. Nemusíme používat šlikr, stačí, když hlínu pevně přitiskneme.
  3. Pokryjeme celý povrch formy, čímž nám vznikne polokoule. Vezmeme dřevěné pravítko nebo vařečku a poklepem kousky hlíny pevně spojíme.
  4. Povrch by měl být hladký a stěna všude stejně široká. Jednu polovinu konvice máme hotovou.
  5. Po mírném zavadnutí sundáme výrobek z formy a pustíme se do druhé poloviny konvice stejným způsobem.
  6. Obě poloviny spojíme k sobě a zaretušujeme. Vykrojíme otvor pro hubičku. Víčko vykrojíme šikmým řezem, začistíme a přilepíme zámeček z válečku hlíny.
  7. Hubičku vytvoříme stočením plátu do ruličky. Vytvarujeme a slepíme šlikrem.
  8. Přilepíme zavadnutou hubičku na vyříznutý otvor. Vytvarujeme dvě ouška na uchycení držadla z ratanu. Pokličce přilepíme šlikrem držátko.
  9. Povrch narýhujeme. Necháme schnout i s víčkem proložené průklepovým papírem. Po přežahu částečně zatřeme oxidem kobaltu a naglazujeme. Vypálíme na 1080 °C.

Jak pracovat s BSZ glazurami

Keramické glazury značky BSZ z Keramického centra jsou vysoce efektní a oblíbené glazury. Při jejich nanášení je nutné počítat s větší vrstvou, ale v takové míře, aby glazura po zaschnutí nepopraskala, to by značilo vrstvu příliš velkou. Ta by se pak při ostrém výpalu stáhla z výrobku. Nejlepší je vždy glazuru předem vyzkoušet na malém kousku střepu a teprve poté glazovat velké plochy. Glazury BSZ můžeme také překrývat přes sebe. Tím dosáhneme dalších zajímavých efektů. Stále ale musíme mít na paměti - s vrstvením to nepřehánět!

Tento nápad sponzoruje: