Mydliplch - mýdla s příběhem

22.03.2021

Kdo se skrývá pod značkou Mydliplch se dozvíte v našem dalším rozhovoru. Nádherná přírodní mýdla vyrábí Lada, která se ovšem nevěnuje jenom výrobě těchto unikátních kousků, jenž jsou vyladěná do posledního detailu. Tvoří také sójové svíčky, drhá šperky a zabývá se problematikou plýtvání potravin. Láska k přírodě z jejích výrobků opravdu čiší. Tak neváhejte a pojďte s námi poznat tvůrkyni Ladu trochu blíže. 

Můžete se našim čtenářům představit a říct něco málo o sobě? 

  • Jmenuji se Lada a pod značkou Mydliplch tvořím přírodní mýdla. Ačkoliv jsem vystudovala na VŠ botaniku, rozhodla jsem se změnit zaměření a věnovat se celé řadě věcí, které mě lákají. Stal se ze mě sezonní pracovník a tak v létě pracuji v Norsku v údolí řeky Sjoa, kde bydlím v obytné dodávce a v zimě se pak věnuji svým projektům v ČR.

Jak jste se dostala k výrobě přírodních mýdel?

  • Po dokončení VŠ jsem byla hodně vyčerpaná, hledala jsem únik od toho všeho, co jsem už znala. Při letmém projíždění Instagramu jsem narazila na mýdla od @Marsau_botanicals, která si mě zcela získala. Pamatuju si, že v tu chvíli jsem se rozhodla, že budu dělat přírodní mýdla a jednoho dne se tím budu živit. A od té doby kráčím pomalu vstříc tomuto cíli. 

Výroba mýdla je tak trochu alchymie, trvalo dlouho, než jste vychytala všechny mouchy?

  • Tradiční výroba mýdla je strašně krásný proces, během kterého se za použití hydroxidu zmýdelníte tuky, čímž vzniká mýdlo. Teoreticky nejde o nic složitého, nicméně je zde velký prostor pro různé kombinace - suroviny které použijeme totiž určují, jaké kvality bude mýdlo mít. Není to tak, že mýdlo je vždy stejné - je možné u něj pozorovat mnohem více parametrů než jen vůni a barvu. Určitě bych netvrdila, že jsem již na všechno přišla, je to stálý proces kombinování a hledání relativních ideálů.

Kde berete inspiraci a čím jsou vaše mýdla originální?

  • Inspiraci čerpám především ze svého života, do kterého aplikuji poznatky mýdlařek z celého světa - role sociálních sítí pro mě byla především ze začátku naprosto klíčová. V tuto chvíli jsou moje mýdla tak trochu mým deníkem. Snažím se do nich otisknout svůj hravý pohled na svět a předat skrze ně své prožitky dál. Tak vznikají mýdla, která odráží mou lásku k přírodě, ale i ta, která jsou inspirována lidmi, kteří jsou mi blízcí.

Pro koho tato mýdla jsou určená?

  • Ačkoliv mýdla stále nevyrábím na prodej, mám představu o tom, pro koho budou jednou určená. Chtěla bych nabízet mýdla s příběhem, který bude jejich nedílnou součástí. Protože je mi hodně blízká myšlenka udržitelného životního stylu, chtěla bych, aby lidé povýšili základní výrobky, jako je mýdlo na něco, z čeho mohou čerpat inspiraci a radost. Tím se vyhnou nákupu zbytečností, ale mohou si se stejnou radostí pořídit kvalitní a lokálně vyrobené produkty, které využijí. Obklopovat se věcmi, ze kterých cítíme s jakou pečlivostí a láskou byly vyrobeny, to je podle mého směr 21. století.  

Co ráda děláte ve volném čase, kromě tedy výroby mýdel?

  • Kromě mýdel se věnuji také výrobě sójových svíček inspirovaných Norskem. Ty jsou teď pro mě velkou srdcovkou, stejně jako má mýdla mají i mé svíčky svůj příběh. Celé léto a podzim čerpám inspiraci a nasávám vůně, abych je pak mohla v podobě svíček s esenciálními oleji poslat do světa. Tím to ale nekončí, protože je mi blízká celá řada rukodělných prací. Již dlouhou dobu se věnuji například drhání, v létě jsem chytila druhý dech a pouštím se teď po hlavě do tzv. micromacramé - v mém případě macramé šperků. 
  • Ne jen z estetična je člověk živ, proto se již několik let zajímám o problematiku plýtvání potravinami, v dobách kdy to ještě bylo možné jsem organizovala přednášky pro širokou veřejnost i pro školy. V tom bych ráda pokračovala i po uklidnění nynější situace, protože si myslím, že mám v tomto ohledu společnosti stále co nabídnout.

Kde vás můžeme najít? 

Autor fotografií: Jakub Staněk 

Rozhovor zpracovala: Pavlína Dvořáková