Obraz à la Helen Frankenthaler

02.03.2020

Motivace

Jdeme po stopách slavných, našich i světových umělců. Tentokrát jsme se nechali inspirovat americkou malířkou, představitelkou abstraktního expresionismu, Helen Frankenthaler

S dětmi si před samotným projektem povídáme o uměleckém směru - abstraktním expresionismu, pro který jsou typické pocity, emoce a spontánnost. Styl abstraktního expresionismu se vyznačuje použitím jakési podvědomé spontánní energie, která pomáhá utvářet dynamické a působivé dílo. Toto umění bylo čisté, svým způsobem protestovalo proti jakémukoliv vlivu kromě vlivu samotného umělce.

Umělci používali rozměrná plátna, která na rozdíl od dřívějších tradic v umění pokrývali celá, bez zaměření na hlavní plochy obrazu. Abstraktní expresionismus není definován jednotným stylem, jako spíše celkovým pocitem a přístupem k tvůrčímu procesu. Významní představitelé tohoto amerického uměleckého směru jsou např. Hans Hartung, Philip Guston a Robert Motherwell.


Helen Frankenthaler

Helen Frankenthaler (1928 - 2011) byla americká malířka, jedna z významných představitelek abstraktního expresionismu. Ačkoliv byla 13 let provdaná za abstraktního experesionistu Roberta Motherwella a pohybovala se v okruhu dalších umělců právě tohoto proudu, její práce se od ostatních odlišovala. Byla éteričtější, klidnější. Na rozměrných plátnech tvořila barevné skvrny olejových barev, které byly silně zředěné terpentýnem. Barvy se tak do plátna vpíjely a vytvářely dojem akvarelu.

Své nejznámější dílo Hory a moře (Mountains and Sea) vytvořila v roce 1952. Aplikovala barvu přímo na čisté, ničím nenapuštěné plátno, položené na zemi v ateliéru, aby mohla pracovat ze všech stran a tím tak vytvořila plovoucí pole průsvitné barvy. Obraz Hory a moře okamžitě inspiroval další umělce, kteří vytvořili uměleckou školu "The Color Filed school of painting", z ní stojí za zmínku například Morris Louis a Kenneth Noland. Mimo malování se věnovala i keramice, sochařství, tapiserii a také tvorbě grafiky. Za svůj život získala celou řadu ocenění a její díla jsou součástí kolekcí největších světových muzeí.

Zdroj k úvodnímu textu: www.artmuseum.cz

Naše realizace

Materiál a pomůcky: 

  • větší malířské plátno nebo jiná pevnější látka
  • velký igelit k ochraně podlahy
  • misky s naředěnou barvou (anilínovou nebo třeba naředěné tónovací barvy Remakol se silným pigmentem)
  • štětce
  • injekční stříkačky
  • fén
  • dřevěný rám

Postup:

  • Tvoříme samostatně na menším formátu nebo ve skupině na větším formátu. Zvolíme nějaké zajímavé téma (tání, roční období, modrá planeta, život v džungli, vesmír, prolínání, noční obloha, květinová louka, živly). Podobně jako slavná malířka tvoříme abstraktní obraz na plátno položené na igelitu na zemi. Malířské plátno může nahradit bavlněná pevná látka, nejlépe bílé nebo hodně světlé barvy.
  • Barvy si připravíme do misek nebo plastových kelímků. Pokud máme plátno opravdu velké, můžeme na něj barvu nalévat, stejně jako Helen. My měli menší formát a tak jsme zvolili injekční stříkačku (bez jehly), do které jsme postupně nabírali barvu a stříkali ji na podklad. Jednotlivé barvy se do sebe rychle zapíjely a tvořily zajímavé obrazce. Když jsme chtěli vytvořit další vrstvu, aniž by se nám do podkladu rozpíjela, bylo třeba mokrý základ vysušit fénem.
  • Barvu můžeme kromě štětců, polévání a stříkání nanášet také pomocí rukou, odsávat ji pryč houbou, mokré plátno skládat na půl a motivy zrcadlově obtiskovat atd. Výsledné dílo necháme uschnout a napneme na dřevěný rám.  

Návod najdete také v našem časopisu Amos 01/2020 na straně 18.

Autor/foto: výtvarná dílna Amos