Obtisky na třetí výpal

18.07.2018

Vypalovací obtisky se používají k dekoraci na tzv. třetí výpal. To znamená, že na výrobku už musí být vypálená glazura. Nelze je použít v jednom kroku zároveň při výpalu glazur. 

Budete potřebovat:  porcelánové hrnky, obtisky DECORPRINT - Ceramic Decals, nůžky, misku s vodou, ubrousek

  1. Ať už koupený porcelán nebo vlastní vypálené výrobky omyjeme jarem od mastnot, odstraníme cedulky a utřeme do sucha.
  2. Na trhu si můžete vybrat z velkého množství obtisků. Mají-li obtisky na sobě ochranný papír, nejdříve ho sundejte. Je-li obrázek hodně členitý, může ho rozstříhat na menší části a různě rozmístit po ploše hrnku. Necháte-li jej v celku, vystříhejte ho z archu co nejblíže obrázku samotnému, aby se vám při aplikaci nekrabatil.
  3. Obtisky namočíme lícovou stranou do vody a necháme ponořené, dokud nezačnou klouzat po podkladovém papíře. Je důležité si pohlídat, aby se vám neobrátily.
  4. Obrázek přiložíme papírovou stranou k hrnku, přidržíme obtisk a papír zpod něj vytáhneme. Pokud byste obtisk připevnili k hrnku obráceně, vyhoří vám.
  5. Ubrouskem zahladíme a vytlačíme všechny bublinky, které pod obtiskem vzniknou. Necháme nejlépe do druhého dne uschnout. Kdybyste je pálili ještě mokré, v peci vám voda udělá pod obtiskem puchýřek, který se propálí a poškodí obrázek. Pálili jsme na 820 °C.

Do cca 300 °C necháme na pár centimetrů otevřené víko pece kvůli odvětrávání zplodin, které by mohly zakalit obtisky. Není třeba nastavovat křivku výpalu.

TIP: nemáte-li k dispozici vypalovací pec, můžete využít Obtisky DECORPRINT - Peelable Decals, které se fixují v běžné troubě na 180 až 200 °C. 

Tento nápad sponzoruje: