Odrátovaný talíř

17.08.2018

Máte doma obyčejný bílý talíř, který vám zůstal jako poslední nerozbitý z celé sady? Ozdobte ho drátkem a vytvořte si originální mísu třeba na ovoce. 

Budete potřebovat: železný žíhaný drát (průměr 1 mm), tenký červený drát (průměr 0,6 mm), štípací kleště, talíř, tlustý a tenčí bambus nebo rovný klacek

  1. Ke drátování použijeme silnější železný drát pro základní kličky drátování a tenčí barevný dekorační drátek na přišívání a upevnění drátovaného okraje na talíři.
  2. Přiložíme k sobě tlustší a tenčí bambus. Silnější drát si na bambusy namotáme tak, že na horním tlustším bambusu děláme vždy jednu otočku a na spodním otočky dvě.
  3. Když máme na bambusech namotaný dostatečný počet otoček (středně velký talíř cca 30 otoček), bambusy z drátěných ok vytáhneme.
  4. Vtvořená oka tvoří základ našeho drátování. Při tvoření ok na bambusových tyčkách drát příliš neutahujeme, aby nám šly snadno vysunout.
  5. Nyní drátěná oka mírně roztáhneme a zmáčkneme na plocho. Použijeme ruce nebo kladívko.
  6. Oka rovnoměrně roztáhneme, aby byla pravidelná. Okraj talíře vsuneme mezi 2 menší oka, která tvoří spodní řadu. Jedno malé oko bude na vrchní straně talíře a jedno na spodní.
  7. Drátování nasadíme na okraj talíře. Řadou malých ok ze spodní strany talíře provlékneme tenký drát. Vždy jednou pod okem a jednou nad okem.
  8. Drátek provlečený všemi oky pořádně stáhneme a konce spojíme zakroucením. Ucvikneme dvojitý konec a zbytek stočíme ho do spirály.
  9. Stejným způsobem proplétáme červený drát i malými oky ze přední strany talíře. Konce červeného drátu pořádně stáhneme a spojíme zakroucením. Ukončíme opět spirálkou.