Plochá svíčka se srdíčky

05.02.2020

V dnešním videu jsme pro vás připravili plochou svíčku. Ano, už jste jednom ze starších článků podobnou svíčku mohli najít. Tentokrát jsme ale použili na ozdobení voskové fólie, do kterých jsme vyřezali srdíčka různých tvarů a velikostí a poté je nalepili na vytvořenou svíčku.

Budete potřebovat:

  1. Prvně jsme si vytvořili stojan na plochou svíčku. Nic složitého. Smícháte trochu Efkolinu s vodou a nalijete do formy. Samozřejmě můžete stojánek obarvit pomocí pigmentů. My jsme zůstali u bílé. Efkolin tvrdne poměrně rychle, ale i tak ho nechte několik hodin schnout, než ho skutečně vyjmete z formy, protože by se vám mohl jednoduše zlomit.
  2. Poté jsme se vrhli na svíčku. Rozpustili v tavicím hrnci vosk. Nemáte-li tavicí hrnec, rozehřejte vosk ve vodní lázni. Používáme vosk palmový, ale můžete stejně tak použít vosk parafínový nebo včelí. Nedoporučujeme použít sojový, ten má nízkou tavnost a svíčka by nedržela tvar. 
  3. Palmový vosk je bílý a vytváří zajímavé vykreslení po vytvrdnutí, my svíčku nechali bílou, ale můžete si ji obarvit dle vlastního vkusu pomocí barev na vosk.
  4. Nejdříve jsme nalili jednu vrstvu vosku, ten nechali trochu zatuhnout, vložili knot a ten pokryli druhou vrstvou vosku. Takto nechte svíčku odpočívat a připravte si fólie.
  5. Voskové fólie mají zadní stranu pokrytou papírem, po pravdě trochu překážel při vyřezávaní motivů, takže jsme si část odloupli a šlo to hned líp. Pokud byste chtěli mít srdíčka pravidelná, použijte třeba vykrajovátka nebo šablonu.
  6. Na řadu přišlo lepidlo na vosk Rapid. Stačí si trochu odkápnout nebo použít přímo z tuby. Potřete jím zadní stranu vyřezaných motivů a nechte zaschnout. Lepidlo zprůhlední, ale povrch zůstane lepkavý.

Autor/video: Pavlína Dvořáková

Chcete mít dostávat každého čtvrt roku nové nápady ke tvoření? Objednejte si náš časopis Amos. Jste fanoušky keramiky, máme tu pro vás jedinečný časopis Golem.