Podzimní placky

23.10.2022

Podzim je tu v plné parádě a s ním samozřejmě i různé nápady na podzimní dekorace, zkrátka nové podzimní kreativní tvoření z naší výtvarné dílny Amos. Vyrazte do přírody a nechte se inspirovat okolím zbarveným do červena a žluta. Nasbírejte si popadané listí, odkvetlé rostlinky či zralé jeřabiny, šípky, kaštany nebo jiné plody, které k podzimu patří. Z přírodnin se dají vykouzlit krásné dekorace, věnce, obrazy, šperky, anebo Podzimní placky, které jsme v našem časopisu Amos v podzimním čísle roku 2018.

 Budete potřebovat:

 • nůžky
 • tužku
 • univerzální lepidlo
 • přírodniny - listy, kůra, květy
 • vzorované papíry na pozadí odznaků
 • dekorační barva ve spreji
 • komponenty odznaky

Pracovní postup:

 1. Obkreslíme si velikost vrchní placky na podkladový papír, který chceme na pozadí odznaku. Vystřihneme s odečtem 2mm okraje.
 2. Na zvolené pozadí umístíme vylisovaný list, který jsme si předem nastříkali měděným dekoračním sprejem. Přilepíme a ustřihneme zbytek listu.
 3. Obrázek s listem vložíme lícovou stranou do prohlubně odznaku a ze zadní strany přitiskneme druhou část se zapínacím špendlíkem.
 4. Druhý odznak má na pozadí výstřižek ze starého atlasu. Opět obkreslíme placku a o něco menší kolečko vystřihneme, aby se nám vešlo dovnitř placky.
 5. Do vrchní části placky umístíme sušený ochmýřený květ a na něj přiložíme kolečko papíru. Tentokrát nemusíme použít lepidlo.
 6. Na papírové kolečko položíme zadní díl a přitiskneme. Odznak se sám zaklapnutím pevně spojí.
 7. Poslední placka ukrývá kůru z větviček porostlých lišejníkem. Tyto detaily na malém prostoru krásně vyniknou.
 8. Kůru rozprostřeme lícovou stranou dolů a na ni položíme nejlépe černý papír, na kterém žlutý lišejník nejlépe vynikne.
 9. Zaklapneme zadní díl a máme hotovo. Barevný podzim zůstane vzpomínkou v originálním odznaku. Vyhrajte si s detaily a užívejte podzimní dny.

Autor/foto: Michala Šmikmátorová