Recept na rostlinné mléko     z Veganské kuchařky

15.07.2021

Tuto Veganskou kuchařku jsem napsala asi před čtyřmi lety, kdy jsem se zajímala o zdravou stravu a jedla jsem vegansky. Vydat ji se mi podařilo na podzim roku 2020. Je rozdělená na sladké a slané recepty z rostlinných surovin (ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny). Používám mléko z ořechů, bylinky. Cukr nahrazuji ovocem nebo zdravějšími variantami sladidel. Kuchařka obsahuje recepty na pomazánky, polévky, saláty, zálivky, omáčky, špaldový chleba a pizzu, sladké i slané snídaně a kaše, ovocnou zmrzlinu, šťávy, dezerty a koláče. Najdete v ní také návod na výrobu seitanu (což je náhražka masa vyrobená z pšeničné bílkoviny) a tempehu (vyrobený zráním sójových bobů podobně jako hermelín). Recepty jsem si sama nafotila a kuchařku sestavila. Ráda bych se s vámi podělila o recept na rostlinné mléko, které se dá použít stejně jako to klasické. Nejradši mám makové mléko, kterým zaliju misku plnou jahod, borůvek a malin.

Monika Ševčíková

Budete potřebovat:

  • 1 hrnek přes noc namočených ořechů nebo semínek (můžeme použít kešu, vlašské nebo lískové ořechy, mandle, sezamová semínka, mák, strouhaný kokos apod.)
  • 1 litr vody

Pracovní postup:

  1. Přes noc namočené ořechy nebo semínka scedíme, propláchneme a společně s litrem vody rozmixujeme ve vysokorychlostním mixéru. Nedoporučuji používat tyčový mixér. Ořechy musí být rozmixované tak, aby při cezení zbyla jen jemná pasta. Mixujeme proto několik minut.
  2. Přichystáme si mísu, na kterou položíme velký cedník a přes něj plátýnko. Můžeme použít čistou utěrku. Tekutinu přes něj vlijeme do mísy a zbylou hmotu vymačkáme. Vznikne nám tak ořechové mléko, které skladujeme nejlépe ve skleněné lahvi v lednici. Tam nám vydrží asi 3 dny.
  3. Zbylou ořechovou drť můžeme použít na zahuštění omáček, do pudinku (v těchto dvou případech je nemusíme cedit) nebo třeba jako pojivo do sladkých kuliček.
  4. Z ořechového mléka dále můžeme vytvořit chutný nápoj přidáním špetky skořice a javorového sirupu.

Článek zpracovala: Pavlína Dvořáková