Rozkvetlé knoflíky

05.11.2019

K tomuto nápadu budete potřebovat tabákový výluh. Do malé, uzavíratelné sklenice nasypeme balíček tabáku, zalijeme vařící vodou (1 cm nad tabák). Po dvou dnech přecedíme a do připraveného výluhu přidáme 2 až 3 lžičky burelu (nebo oxidu železa). Před každým použitím důkladně rozmícháme, burel sedá. Kapáme cca z 10 až 15 cm výšky, aby se kapka krásně rozběhla. Důležité, aby stěna výrobku byla podložená a kapka mohla "putovat". Jakmile začne šlikr tuhnout = přestává se lesknout, kapky už se "nerozběhnou".

Budete potřebovat:

Pracovní postup:

  1. Z vyváleného plátu hlíny vykrojíme knoflíky, čím větší tím lepší. Střední část protlačíme sklenicí tak, abychom získali vyvýšené okraje.
  2. Do misky si připravíme velmi řídký, dobře promíchaný šlikr nebo licí hmotu naředěnou vodou. Požadovaná konzistence odpovídá hustotou šlehačce.
  3. A kouzlo může začít. Knoflík podložíme a naneseme silnou vrstvu šlikru/licí hmoty. Ihned do něj kápneme výluh. Po zavadnutí uděláme děrovačem dírky.
  4. Po přežahu pomoříme do transparentní glazury a pálím na 1180 °C. Pokud jste přidali málo burelu, výkvěty mohou po glazurou zhnědnout/vyblednout.

Autor/foto: Lenka Šustrová

Tento nápad sponzoruje: