Sametová přání

30.01.2020

Přiznám se, že sametový velur nám tu dlouho ležel v ateliéru a nebyla jaksi chuť ani inspirace ho vyzkoušet. Ale nakonec jsme se do toho dali a výsledek nás překvapil. Přáníčka vypadají dobře, samozřejmě je co zdokonalovat, ale to je přece vždy. Podívejte se na video, které jsme pro vás připravili. Také jsme pro vás sepsali pár tipů a triků jak pracovat s velurem, aby byl výsledek pěkný na první dobrou.

Budete potřebovat: 

Tipy a rady do začátku:

  • Určitě si připravte pracovní plochu, zakryjte igelitem, starým ubrusem nebo novinami. Sametový velur jsou vlastně malé částečky, které byste ze stolu utírali ještě týden, něco jako třpytky. Uričtě vám to usnadní úklid.
  • První problém, se kterým jsem se potýkala, nastal hned při natírání 3D Decolinerem. Pokud chcete vytvářet sametové nápisy nebo obrazce, určitě je lepší Decoliner používat rovnou z tuby. Pro mě v tomto případě nepraktické, takže jsem si ho vymáčkla do mističky vedle a nanášela houbičkou.
  • Druhý zádrhel byl to, že jsem dle návodu nechala Decoliner zaschnout. Po zaschnutí je povrch lepkavý a velur se na něj má zachytit. To vše se stalo, ale přišlo mi, že se zachytila pouze první vrstva, ale motiv je velmi slabý a nevýrazný. Toto spíš funguje používáte-li metalické fólie. Ty krásně ulpí na lepkavém povrchu. V tomto případě jsem potřela šablonu Decolinerem, nechala zaschnout pouze pár minut a poté posypala velurem. 
  • Nebojte se toho a skutečně posypejte hodně velurem, abyste pokryli celý povrch. Zbytek, co se nepřichytí, pak oklepejte bokem třeba do mističky a použijete ho při příštím projektu.
  • Jakmile jsem měla celý povrch pokrytý, přitlačila jsem ho ještě rukou k lepidlu. Lepší je přes šablonu s velurem ještě dát čistý papír a přitlačit tímto způsobem z jednoho prostého důvodu, pokud máte ruce trochu od lepidla, velur se na to přilepí a vy budete roznášet velurový prášek po celé bytě.
  • Poslední tip na závěr. Oklepejte zbytky veluru bokem a šablonu oddělejte hned po nanesení sametu, nečekejte na uschnutí lepidla. Šablona by se vám mohla přilepit a pak byste si mohli protrhnout papír.

Na závěr chci podotknout, ačkoliv se to zdá být složitý proces, práce s velurem mě moc bavila. Ano, musela jsem si vyzkoušet několik přání nanečisto, ale myslím si, že jsem pro vás všechny důležité informace vychytala, takže se můžete pustit do práce. :-)

Autor/video: Pavlína Dvořáková