Se Zbyňkem o nejrychlejší 3D tiskárně na světě

09.08.2019

Na našich sociálních sítích jsme vás informovali, že jsme navázali spolupráci se společností Uniz, která na svých stránkách deklaruje, že nás seznámí s nejrychlejší 3D tiskárnou na světě. My jsme měli tu možnost, že nám její funkce představil Zbyněk Korneta, a vysvětlil nám, co vše tiskárna umí.

Začneme úplně od začátku, můžeš nám představit tiskárnu, kterou tu máme?

  • Určitě. Jedná se o 3D tiskárnu UNIZ SLASH PLUS s plochou 192x120x200. V krabici najdeš kromě tiskárny také dva adaptéry, USB kabel, vaničku na resin, základnu na tvoření odlitků, lahvičku s resinem a prázdnou láhev na čištění. Instalace je velmi jednoduchá. Do tiskárny se zapojí dva adaptéry, které se zapojí do elektřiny, a přes USB kabel připojíme tiskárnu k počítači či laptopu.  Mezitím si můžeš stáhnout i software, v němž se 3D tiskárna bude nastavovat.

Jaké jsou hlavní výhody této tiskárny a čím se liší od jiných 3D tiskáren?

  • Tato tiskárna pracuje s takzvaným resinem, zjednodušeně řečeno tekutina, která se UV zářením vytvrdí. Pod vaničkou na resin si všimni obrazovky (ukazuje mi přesné místo, kde se nachází), ta se na základě dat v počítači prosvítí v určitém místě a v tom místě se právě resin vytvrdí. Má to tedy nespornou výhodu v tom, že rozlišení vytisknutého modelu je perfektní. Jednotlivé vrstvy na modelu nejsou téměř viditelné, jak tomu může být u jiných 3D tiskáren. To je ten základní rozdíl.

No a co znamená, že je nejrychlejší na světě? Znám 3D tiskárny, co tisknou větší model třeba 3 dny.

  • To samozřejmě všechno záleží na velikost a složitosti modelu, ale v naší nabídce máme takzvaný UDP resin, který je navržený pro extrémně rychlý tisk. Tento resin dokáže vytvrdnout skutečně za velmi krátkou dobu.

Například 8 hodin?

  • No spíš počítej třeba 30 minut. :-) Ale jak říkám, záleží, jak velký máš model, ale dny to určitě nejsou. Co je ještě super na této tiskárně, je tady toto (ukazuje na hadičku vedoucí do vaničky s resinem), tímto vlastně můžeš načerpat i vyčerpat resin a nemusíš mít strach, že se zamažeš. Prostě taková vychytávka.

Mezitím se nám doinstaloval program v počítači. Můžeme si zkusit teda něco vytisknout?

  • No jasně. Prvně vyzkoušíme ten UDP resin.

První, co jsme tiskli, bylo šedé vajíčko, které můžete vidět na fotce, tisklo se pouhých 20 minut. Ostatní výtisky jsme vytvářeli z Dental resinu pískové barvy, který se hodí pro ortodontisty, zubaře, skvělý na tisk plastové protézy, my jsme si tiskli Vetřelce a Igráčka. :-) Co mě velmi zaujalo bylo to, že ačkoliv jsem si namyslela spoustu různých modelů, tisková doba byla stejně dlouhá. Všechny zkušební tisky z Dental resinu netrvaly déle než 2 hodiny a z jedné láhve jsme toho vytiskli skutečně hodně (vše najdete ve fotogalerii). 3D modely jsou volně dostupné na internetu, v programu společnosti Uniz pak dále upravujete rozlišení, nastavení resinu, přidání podpor atd. Není to nic těžkého, chce to zkoušet a experimentovat.  

Autor/foto: Pavlína Dvořáková

Spolu se Zbyňkem Kornetou ze společnosti: