Servírovací tác

24.08.2021

Dnes si posvítíme na dekory. Inspirujte se naším návodem z časopisu Golem 4/2017. Najdete ho na straně 26 a 27. Tento návod je pro zkušenější keramiky, ale jistě poslouží i těm, kteří s keramickým tvořením teprve začínají. Předplatné našeho  časopisu o tvoření keramiky Golem zakoupíte u společnosti Send. 

Budete potřebovat:

Pracovní postup:

  1. Tužkou si předkreslíme 6listý květ, vybarvíme ho bílou barvou s tečkami DV-3360. Raznicí si do samolepicích štítků vyrazíme kolečko a přilepíme k výrobku.
  2. Do spodní ozdobné části přilepíme bordurové mašličky, vždy ob jeden volánek. Samolepku můžeme přihladit ke stěně gumovou ledvinkou.
  3. Přilepení samolepky je velmi důležité, aby se nám pod ni nedostala barva. Mašličky vybarvíme fialovou V-380, okolo bílého středu domalujeme tečky V-327.
  4. Tužkou si předmalujeme rostlinný vzor a malujeme V-376 stejně jako velká kolečka. Tužka při výpalu úplně vyhoří, tak se nemusíte bát linek navíc.
  5. Samolepky slupujeme až v okamžiku, kdy jsou barvy zcela zaschlé. V opačném případě bysme si mohli obrázek poškodit nebo rozmazat.
  6. Na závěr zvýrazníme fialovou linkou středový květ. Použijeme tenký kulatý štětec s jemnými, ale pevnými štětinkami. Stačí jedna vrstva. U samolepek dáváme dvě.
  7. Pro lepší představu výsledných barev je vždy lepší si připravit předem vzorník na hlíně, kterou používáme. Teplotní rozsah podglazurních barev je dle výrobce 1 020 až 1305 °C.
  8. Glazury pro namáčení je třeba mít rozmíchané v dostatečně velkých kyblících, aby se do nich výrobek pohodlně vešel. Před každým použitím je důkladně promícháme.
  9. Použitá glazura je polokrycí, proto nám krásně zvýrazní malbu barvami. Záměrně byly použity modro-zeleno-fialové tóny, aby k ní seděly. Pálíme na 1180 °C.

Tento nápad sponzoruje: