Sonanik kreativ: "Jsem snílek s hlavou plnou nápadů"

18.12.2022

Můžete nám a našim čtenářům říct něco málo o sobě.


  • Jmenuji se Soňa Holíková a jsem snílek s hlavou plnou nápadů, které ani nestačím realizovat. Tvořím už od dětství. Rodiče s úsměvem říkají, že největším trápením pro mě bylo, když mi sebrali pastelky a poslali mě ven. 

Na vašem profilu máte napsáno: "Vyrábím dárkové předměty, dekorace, šperky na míru." Představte nám tedy konkrétněji vaši tvorbu.

  • Své výrobky tvořím a prodávám od roku 2009 a od té doby se má tvorba tak "vykrystalizovala", že více méně tvořím hlavně na zakázku. Pracuji především s polymerovou hmotou, pryskyřicí, Foamiranem a různými pastely a barvami. Nejvíce zákazníků mám z řad milovníků zvířátek, pro které modeluji jejich miláčky na hrnky, misky a lžičky podle dodaných fotografií. Dále vyrábím ozdoby do vlasů pro nevěsty, salony a vizážistky nebo kadeřnice. Mám dvě vášně, modelování a malbu, které se ve své tvorbě snažím propojovat.

Kde hledáte inspiraci? 

  • Před pár lety jsem hodně hledala inspiraci na internetu a okukovala jiné tvůrce, hlavně zahraniční a i dnes ráda zabrousím třeba na Pinterest. Teď už ale dost rozvíjím své vlastní nápady a nápady zákazníků.

Popište cestu jednoho z vašich výrobků, od nápadu k samotné realizaci.

  • Někdy se nápad rodí dlouho a někdy jen tak "vyskočí". Nejdřív si udělám návrh na papír a pak jej začnu realizovat. Občas se stane, že to jde metodou pokus-omyl, pokud nějakou věc dělám poprvé. V takovém případě zákazník musí počkat. Párkrát jsem zakázku i odmítla nebo navrhla jiný způsob výroby, uchycení nebo materiálu. Zkrátka stále mám potřebu něco vyrábět, dělat radost a rozdávat úsměvy. Tvorba je můj relax, můj druhý svět.

Co dalšího děláte ve volném čase?

  • Volného času už mi moc nezbývá, ale pokud si ho najdu, tak jej moc ráda trávím s rodinou.

Kde vás můžeme najít?

  • Tvořím pod jménem Sonanik kreativ a najdete mě skoro všude 😊. Na Facebooku, Instagramu a také si mé výrobky můžete prohlédnout na e-shopu nebo v řemeslnické prodejně Hanácké ambasády v areálu zámku v Čechách pod Kosířem.

Spracovala: Pavlína Oliveira