Spící kočička

17.06.2020

V dnešním videu jsme využili naší spolupráce se společností Uniz a vytiskli si model kočky. Je to jednoduchý model, proto jsme použili Efkoform na vytvoření silikonové formy. Více informací se o tomto produktu dozvíte níže.

Budete potřebovat:

Na formu:

Na odlitek:

Na povrchovou úpravu:


Něco málo o materiálu Efkoform. Efkoform se výborně hodí k prvním pokusům vytvořit si silikonovou formu, má několik výhod, které s sebou nesou i své menší nedostatky. Pojďme si to shrnout.

Výhody:

  1. Efkoform se na rozdíl od jiných silikonů smíchá s přiloženou tekutinou a poté rozpustí ve vodní lázni. V případě, že se vám forma hned na poprvé nepovede, můžete ho znovu rozehřát (pouze v případě, že nepřidáte termoregulační složku).
  2. Efkoform tuhne poměrně rychle, v závislosti na rychlosti ochlazování rozehřáté hmoty, forma je tedy hotová do několika hodin. Proces můžete urychlit také tím, že formu vložíte do lednice.
  3. Souvisí s bodem 1. Nepovedené nebo už nepotřebné formy rozstříháte a můžete znovu rozpustit, takže spotřeba materiálu je minimální.

Nevýhody:

  1. Efkoform se nehodí na složité modely s přesnými detaily, po rozpuštění není tak tekutý jako jiné silikony mísicí se s tvrdidlem. Spíše tedy na reliéfy či jednoduché produkty s minimem detailů.
  2. Má specifickou vůni, je lepší tedy pracovat v dobře větrané místnosti.
  3. Pevnost. Vždy před vytvořením formy je dobré si spočítat, kolik odlitků budeme potřebovat. Z jedné formy z Efkoformu se nám podařilo vytvořit cca 5 odlitků, poté se forma začala trhat, na druhou stranu stačilo formu nastříhat, znovu rozpustit a vytvořit si ji znovu.

Shrnutí:

Efkoform se hodí pro začátečníky, kteří se seznamují s formováním a nechtějí si kupovat drahý silikon, nebo pro ty, jenž nepotřebují velké množství odlitků a potřebují vytvořit jednoduchou formu v poměrně krátkém čase.

Tip!

Jelikož silikonový materiál Efkoform reaguje na teplo a některé licí materiály se při tvrdnutí kvůli chemické reakci s vodou zahřívají, vložili jsme celý produkt do lednice. Takto licí materiál sice tvrdne o něco déle, ale nedojde k rychlému poškození formy způsobené zahříváním.


Autor/video: Pavlína Dvořáková

Tento nápad sponzoruje: