Sůl nad zlato ke Dni matek

13.05.2018

Den matek je sice už dneska, ale tento jednoduchý recept, zvládnete během pár minut. Pokud jste stále nevymysleli originální dárek, kterým byste svou maminku potěšili. Zde vám se svolením Anny Potůčkové, která je autorkou Kosmetické kuchařky, přinášíme návod na sůl do koupele.

Budete potřebovat: 

  • Sůl - doporučuji hrubou himalájsou, která obsahuje hodně minerálů a navíc má krásnou barvu (seženete ve větších potravinách, nebo ve zdravé výživě). Použít můžete ale i mořskou, nebo epsomskou - ta je sice bílá, ale velmi přínosná. Důležité je, aby sůl byla hrubá. Ne že by jemně mletá sůl nešla přidat do vany, ale výsledek s jemnou solí nevypadá tak dobře...
  • Růže - buď sušené okvětní plátky růže, nebo rovnou sušená poupátka, která dodají výrobku opravdu luxusní vzhled (obojí seženete v bylinkářství, nebo ve zdravé výživě).
  • Olej lisovaný za studena - ideálně ten, jehož přirozené aroma není příliš výrazné. Hodí se například můj oblíbený mandlový olej, nebo olej slunečnicový, meruňkový... (opět snadno seženete ve větších potravinách případně ve zdravé výživě).
  • Esenciální olej - k okvětním plátkům růže se dobře hodí růžový esenciální olejíček, ale ten často není součástí běžného sortimentu obchodů a navíc je oproti většině jiných esenciálních olejů dost drahý (pokud má být opravdu přírodní). Růžový esenciální olej tedy můžete nahradit například gerániem, nebo palmorůží. Oba tyto esenciální oleje krásně voní, jsou velmi ženské, harmonizují... (esenciální oleje seženete opět ve zdravé výživě, dobře vybavéné bývají i květinářství - tam ale pozor, některé oleje, které prodávají jsou jen do aromalamp a nejsou vhodné na kůži, čtěte pozorně etikety!)

Pracovní postup:

  1. Růžové sušené okvětí plátky natrháme na menší kousky. Nemusí být úplně nadrobno, velikost záleží na Vašem vkusu. Pokud místo plátků přidáme sušená poupata, tento krok si ušetříme, poupata využijeme celá.
  2. V misce smícháme sůl, sušené okvětní plátky/poupata a olej. Poměr soli a růží je na Vás, mně se osvědčil 1:1 - na 1 polévkovou lžíci soli přidám 1 polévkovou lžíci sušených natrhaných okvětních plátků (sušených poupat). Do jedné porce soli, což může být například 60 ml lahvičk, je ideální přidat 1 polévkovou lžíci oleje (žádné šizení, přidejte lisovaný za studena).
  3. Směs promícháme a prokapeme esenciálním olejem. Opět intenzita vůně záleží na Vás, já dávám 3-5 kapek na 1 koupel (na tu jednu cca 60 ml lahvičku).
  4. Plníme do připravených obalů.
  5. Obaly opatříme vlastními etiketami - polepíme, nebo opatříme lahvičky mašlí, na kterou etiketu přivážeme.

Více nápadů můžete najít nejenom v Kosmetické kuchařce Anny Potůčkové, ale také na jejím blogu. Další kreativní nápady hledejte také v našich časopisech Amos a Golem.