Svícen - vytvoření formy

20.11.2019

Ve spolupráci se společností Uniz vám přinášíme nové video. Tentokrát jsme vytvářeli formu na svícen. Jako vždy jsme si nejdříve vytiskli model na 3D tiskárně Uniz Slash plus, resin použitý na model je Dental sand. Níže si můžete přečíst i tipy a triky, aby se vám forma povedla hned napoprvé. Jak pracovat s tiskárnami Uniz jsme vám ukazovali ve videu "Začíname s 3D tiskem".

Budete potřebovat: 

 1. 3D model (náš vytištěný na tiskárně Uniz slash plusresin - Dental sand 
 2. posuvné bednění
 3. plastelínu 
 4. separační vosk - tekutý
 5. silikon Silcoval + tvrdidlo
 6. nádobu na míchání + míchátko 

Doporučení: Při manipulaci s isopropylalkoholem a silikonem je dobré použít ochranné rukavice, aby nedošlo k podráždění kůže. 


Jak začít?

 1. Příprava je základ. Pokud si vše pečlivě nachystáte, nebudete mít s vytvořením formy problém. Posuvné bednění si sestavíte, jak vidíte na obrázku níže. Dohromady ho sepnete truhlářskými svorkami, které zakoupíte v každém obchodě s nářadím. 
 2. Vše jsme si nachystali na kusu kartonu, ale můžete využít i nějaký igelit nebo staré noviny. Jde o to, že budete-li potřebovat manipulovat s bedněním, je lepší posouvat celou podložku, než přenášet samotné připravené bednění. 
 3. Další důležitá součást je plastelína. Vyválejte si silnější plát plastelíny, položte na ni posuvné bednění v připraveném rozměru a zatlačte ho do plastelíny. Ujistěte se, že nemáte nikde mezeru. Prsty z vnější strany ucpěte plastelínou případné díry, nechcete, aby vám silikon nějakou škvírou vytekl.
 4. Nepodceňujte separační materiály, usnadní vám vyjímání modelu z formy.
 5. Máte vše připraveno? Tak hurá na formu.


Autor/video: Pavlína Dvořáková

Tento nápad sponzoruje: