Svíčka - anděl

19.12.2019

Máme tu další formovací okénko. Tentokrát jsme chtěli vyzkoušet svíčku. A protože je ten předvánoční čas, vybrali jsme si motiv andílka. Vytisknout model na 3D tiskárně Uniz Slash nebylo vůbec složité. Naše video pro začátečníky najdete zde. Trošku nás tlačil čas, takže jsme měli strach, aby nám forma hezky vyšla, protože bychom už nestačili vytvořit novou. U tvoření forem je důležité přesné měření a hlavně trpělivost. Níže už pro vás máme použitý materiál a také důležité tipy, jak postupovat, aby vám forma a svíčka pěkně vyšla.

Budete potřebovat:

na formu:

na odlitek:

U tvoření forem je nutné nepodceňovat přípravu. Ani nevíte kolikrát jsme si tu připravili silikon k odměření a uprostřed vážení, vám dojdou baterie ve váze. Ano, všechny tyhle hlouposti pak dokážou zkazit výsledný produkt. Doporučujeme si vše nejdřív nachystat. Model, nádobu, potřít separací, přesně si vše spočítat, kolik bude čeho potřeba atd.

U odlévání svíčky jsme se potýkali s jedním důležitým problémem. Jako první jsme vyzkoušeli palmový vosk, který vytváří krásné jakoby zmrzlé efekty. Tento vosk je ovšem hodně křehký, takže se nám několikrát při vyndávání z formy ulomilo křídlo andílka. Nechtěli jsme svíčku čistě parafínovou, proto jsme smíchali půl na půl parafín s palmovým voskem. Pevnost pak byla mnohem lepší a vyjmutí z formy nebyl problém. Nejlépe se osvědčil vosk včelí, ovšem ten má svou specifickou vůni a barvu, takže nemá cenu do svíček přidávat další esence, či je nějak barvit. Na tento nápad se určitě nehodí vosk sojový, ten má velmi nízký bod tání a nedržel by tvar.

Autor/video: Pavlína Dvořáková

Tento nápad sponzoruje: