Svíčky lehké jako pírko

23.01.2019

Někdy ty nejjednodušší věci potěší nejvíc. Návštěva kamarádů, po všem tom předvánočním shonu v klidu konečně společně vypité kafe, nohy na stole a ještě stále se nám nechce naskočit do běžného tempa. Jestli přemýšlíte, jakou maličkost vzít (samozřejmě kromě fantastické buchty :)) na takovou návštěvu s sebou, zkuste tahle pírka. Uvidíte, že i maličká pozornost dokáže zázraky... 

Budete potřebovat: batikovací vosk a barvivo na vosk, nádobka na rozehřátí vosku, tenké knoty, nůžky, špejle, zapalovač, šroubovák

  1. K výrobě tenké svíčky ve tvaru peříčka použijeme batikovací vosk, protože při tuhnutí zůstává dlouho vláčný. Rozehřejeme ho ve vodní lázni. 
  2. Tenký knot namočený do vosku položíme na pečicí papír a na konec přiložíme kousek špejle. Knot se špejlí spojíme kapkou rozehřátého vosku. 
  3. Rozehřátý vosk necháme trochu zchladnout, až bude tvořit na papíře rychle tuhnoucí kapky. Lžičkou nalijeme tenkou vrstvu podél knotu a kousku špejle. 
  4. Necháme zatuhnout. Vosk odloupneme ještě teplý z papíru. Vosk by měl být stále trochu ohebný, aby se při úpravě tvaru nelámal. 
  5. Nůžkami zastřihneme tvar pírka. Nahoře by měl být asi 2 cm dlouhý kousek knotu a dole 4 cm špejle na zapíchnutí. 
  6. Když máme hotovou bílou várku svíček, kápneme do vosku pár kapek modrého barviva a dobře rozmícháme. 
  7. Svíčky dotvarujeme, dokud jsou ještě teplé a vosk pružný. 
  8. Nyní vytvoříme po stranách peříček ozdobné zářezy. Nahřejeme kousek tlustého drátu nebo třeba hrot šroubováku a uděláme do vosku zářez. 
  9. Hotové svíčky jsou lehoučké, průsvitné a elegantní. Díky špejli ve spodní části je snadno zapíchnete do dortu nebo nějaké té domácí dekorace. 

Autor a foto: Michala Šmikmátorová