Výroba mozaikových kamenů

22.07.2020

Mozaika se na letní tvoření skvěle hodí. Mozaikové výrobky jsou plné barev, které podtrhávají tu správnou prázdninovou náladu. V našem novém videu se pojďme podívat, jak si vytvořit mozaikové kameny. Řekněme si něco i o vhodných materiálech a barvách.

Budete potřebovat:

Něco málo k materiálům:

Efkopur je bílá sypká hmota, která se mísí s vodou. Odlitky vyrobené z této hmoty mají menší odolnost, proto doporučujeme používat na mozaiky, které nebudou nijak namáhány. Využijete například k výrobě mozaikových dekorací.

Efkolin se také mísí s vodou, ale jeho odolnost je větší než u předchozího materiálu. Takže se hodí na výrobu mozaikových táců, květináčů, stolků ovšem pouze do interiéru. 

Naopak Efkostone se značí vynikající odolností, takže je vhodný na mozaiky, které budou vystaveny vnějším vlivům v exteriéru i interiéru.

Barvení mozaikových kamenů je možné univerzálními barvami, které jsou tekuté a stačí je přimíchat do vyrobené směsi a dobře promíchat. Velmi efektní jsou také pigmentové prášky, jejich výsledná barva je výraznější než u univerzálních barev. 

Výhody vlastoručně dělaný mozaikových kamenů najdeme hned několik.

  1. Barvy si namícháte přesně dle svých představ.
  2. Vytvoříte si přesně potřebné množství.
  3. Budete mít své originální kousky.
  4. Cenově vás vyjdou mnohem levněji.

Samozřejmě s sebou nesou i své nevýhody a to je to, že je výroba o něco pracnější (než u kamenů kupovaných), musíte počkat než vytvrdnou a dále je opracovat smirkovým papírem, ale o to budete mít větší radost z výsledného produktu. :-)

Autor/video: Pavlína Dvořáková