Výtvarka s Amosem - Folklórní dekorace z Modellina

25.03.2021

Dnes se pustíme do projektu, který není vůbec obtížný a je vhodný i pro děti. Budeme pracovat s materiálem Modellino. Po smíchání s vodou z něj vznikne těsto, které je třeba nechat uzrát 12 hodin. Poté s ním pracujeme jako se samotvrdnoucí hmotou. My jsme pro dekorování vytvrdlých tvarů zvolili techniku dekupáže, tedy ubrouskovou metodu, ale vy můžete použít na ozdobení akrylové nebo temperové barvy. 

Motivace

Děti si odváží přesný poměr prášku Modellino a vody. Směs se míchá 1:1, žáci se tedy naučí pracovat s poměry. Po smíchání s vodou vypracujeme těsto, jenž necháme uzrát bez přístupu vzduchu. Materiál Modellino obsahuje přírodní složky, takže je velmi vhodný pro práci v hodinách výtvarné výchovy, nebo obecně pro dětské tvoření. Jakmile bude směs připravená k použití, děti budou modelovat různé tvary - srdíčka, vajíčka, květiny atd. Práci si mohou zjednodušit a použít k vytvarování tvarů vykrajovátka. Než připravené tvary dáme schnout, uhladíme povrch mokrými prsty, aby byl krásně hladký. Po vytvrdnutí se mohou modely různě zdobit. My jsme zvolili ubrouskovou metodu, tzv. dekupáž (découpage). Jedná se o jednoduchou techniku, kdy svrchní část ubrousku nalepíte na objekt pomocí speciálního dekupážního lepidla.  

Obtížnost: jednoduchá

Potřebný čas: 30 minut na vypracování těsta + 12 hodin zrání, 30 minut modelování + 8 - 24 hodin tvrdnutí, 30 minut dekupáž

Budete potřebovat: 

Autor: Michala Šmikmátorová, výtvarná dílna Amos