Výtvarka s Amosem - Stínohra ze Serengeti

01.02.2021

Máme tu pro vás další projekt z cyklu Výtvarka s Amosem. Budeme s dětmi tvořit lucernu, která při zapálení svíčky uvnitř ožije hrou světel a stínů. Podíváme se přitom do národního parku Serengeti v africké Tanzánii, který nám byl při tvorbě scenérie inspirací. Tento projekt lze realizovat jak v hodině výtvarné výchovy, tak i doma s rodiči či prarodiči. 

Motivace:

Na úvod seznámíme děti s tím, kde se park Serengeti nachází. Ukážeme si místo na mapě, připravíme si k ruce knihu o afrických zvířatech. Povídáme si o tom, jaká zvířata v této oblasti žijí, k čemu slouží národní parky, o potřebě ochrany divokých zvířat a jejich přirozeného prostředí k životu. Žáci si poté vymyslí, jakou scenérii by si chtěli na svoji lucernu vytvořit. Siluety zvířat, rostlin a další detaily si děti mnohou obkreslit z knížky, vytisknout na papír a pomalovat černou fixou nebo použít tematické nálepky (pokud jsou barevné, dají se začernit fixou). Variantou může být výroba stínohry z našich lesů, hor a luk.

Obtížnost: Snadné

Potřebný čas: 30 - 40 min

Budete potřebovat:

 • zavařovací sklenice
 • žlutý průsvitný papír
 • lepicí černá fólie a nůžky (nebo samolepky s africkou tématikou)
 • lepidlo na papír
 • štětec
 • černý fix
 • svíčku

Pracovní postup:

 1. Zavařovací sklenici potřeme lepidlem a zabalíme ji do průsvitného papíru (lze použít i bílý hedvábný papír a nabarvit ho vodovými barvami na žluto). 
 2. Zvířata a kameny vystřihneme z lepicí černé fólie nebo použijeme samolepky afrických zvířat. My jsme měli zrovna jen samolepky zvířat barevné, a tak jsme je začernili lihovým fixem. 
 3. Na sklenici lepíme nejprve kameny a skalky, poté zvířata a nakonec doplníme keříky a trávou. 
 4. Drobnosti lze na sklenici i domalovat černým fixem. Africká stínohra vynikne nejlépe s čajovou svíčkou uvnitř. 

Autor/video: Výtvarná dílna Amos